GUS: w czerwcu płace wzrosły o 5,3 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2016,11:10 Aktualizacja: 19-07-2016,11:33
A A A

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wzrosło o 5,3 proc. rdr, a zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc. rdr - poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

"W czerwcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc. rdr i wyniosło 5752,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,3 proc. rdr i wyniosło 4252,19 zł" - podał GUS.

W maju tego roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4166,28 zł, a w czerwcu ubiegłego roku - 4039,70 zł. W porównaniu z majem br. zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc., a przeciętne wynagrodzenie o 2,1 proc.

praca, zatrudnienie, bezrobocie, pensja, pieniądze, raport, badanie, Czas na zawodowe zmiany

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace, a jednocześnie 49 proc. z nich uważa, że perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy - wynika z raportu...
Zgodnie z komunikatem GUS miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czerwcu 2016 r. wyniosło 4250,51 zł. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale 2016 r. wyniosło 4246,21 zł.

Jednocześnie GUS poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale 2016 r. wyniosło 4244,58 zł. Dla porównania przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w pierwszym kwartale 2016 r. wyniosło 4201,57 zł.

Dane GUS z polskiego rynku pracy zaskoczyły pozytywnie ekonomistów z BZ WBK. "Dane potwierdziły, że polski rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, a popyt na pracę ma przełożenie na rosnącą presję płacową (choć częściowo dane były lepsze pod wpływem pozytywnego efektu dni roboczych). Mocny wzrost dochodów z pracy powinien wspierać konsumpcję prywatną w nadchodzących kwartałach (dodatkowym impulsem będzie program 500+)" - napisali w komentarzu.

rząd, beata szydło, minimalna stawka godzinowa, zarobki

12 złotych za godzinę pracy to będzie minimalna płaca

Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł. Za przyjęciem ustawy głosowało 380...
Ich zdaniem takie tempo wzrostu zatrudnienia będzie jednak trudne do utrzymania ze względu na kurczące się zasoby wykwalifikowanej siły roboczej. Bezrobocie już jest na rekordowo niskim poziomie (6,3 proc. w maju według danych BAEL).

"O ile mocne dane mogą zmniejszyć oczekiwania na obniżki stóp procentowych (jutrzejsze dane o produkcji i sprzedaży również mogą być solidne), to uważamy, że oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej mogą powrócić na rynek w dalszej części roku, jako że wzrost gospodarczy może rozczarowywać w kolejnych kwartałach. Ostatnio zrewidowaliśmy w dół nasze prognozy wzrostu PKB (do 3,1 proc. w 2016 r. i 2,9 proc. w 2017 r.) pod wpływem mniejszego optymizmu co do perspektyw eksportu i inwestycji" - wyjaśniono.

Pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot zauważył, że jesteśmy obecnie w szczycie sezonu na prace wakacyjne. Co roku w tym okresie lawinowo rośnie liczba ofert pracy, jednak obecnie nakłada się na ten trend bardzo dobra koniunktura gospodarcza, dzięki której generowane są nowe miejsca pracy.

podatki, jacek kapica, mateusz szczurek

Strategia na dobrowolne płacenie podatków

Jednym z celów administracji podatkowej jest zwiększenie poziomu dobrowolności płacenia podatków - podkreślił Jacek Kapica, wiceminister finansów. Kapica, który jest szefem administracji podatkowej przedstawił w...
- Oba te czynniki widać w danych obrazujących liczbę wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej (...). Potwierdza to, że coraz głębiej wchodzimy w etap rynku kandydata i powiększających się niedoborów pracowniczych. Widać to również w naszych badaniach, które wykazały, że aż 69 proc. firm budowalnych ma trudności z pozyskaniem niewykwalifikowanych kadr - poinformował Inglot.

Jego zdaniem tendencja do podnoszenia wynagrodzeń jest trwała, choć jej dynamika jest ograniczona czynnikiem deflacyjnym. Dlatego, według niego, wynik czerwcowy na poziomie 5 proc. należy traktować jako bardzo pozytywny.

Także dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, oceniając dane GUS zwrócił uwagę, że potwierdzają one utrzymujący się rosnący trend zatrudnienia. Zauważył, że wyniki badania "Plany Pracodawców" wskazują, że 35 proc. ankietowanych firm deklaruje potrzebę zwiększenia zatrudnienia.

"Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy zwiększa z kolei skłonność pracowników do jej zmiany (...). Nasz rynek pracy przesuwa się wyraźnie w kierunku rynku pracownika, gdzie to pracownicy decydują o warunkach zatrudnienia i zaczynają przebierać w ofertach. Z kolei pracodawcy, choć chcą coraz więcej zatrudniać, zaczynają odczuwać problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a nawet w ogóle chętnych do podjęcia pracy" - wskazał w komentarzu Baczewski.

bezrobocie, stopa bezrobocia, elżbieta rafalska

Bezrobocie w czerwcu najniższe od 8 lat

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 8,8 proc. i przez miesiąc spadła o 0,3 pkt. proc. - poinformowało MRPiPS. Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 r. - Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc. Tak dobrego wyniku nie...
Wyjaśnił, że zwiększająca się liczba wolnych miejsc pracy przekłada się na rosnący poziom presji płacowej. "Do końca roku możemy spodziewać się wzrostu poziomu wynagrodzeń w tempie 5-6 proc., rdr, a na początku 2017 r. czeka nas szok rynkowy wynikający z wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla umów zleceń i świadczących usługi na poziomie 13 zł/godz. oraz ze wzrostu płacy minimalnej do poziomu 2000 zł" - uważa Baczewski.

Według eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego dane na temat sytuacji panującej na polskim rynku pracy w czerwcu są bardzo optymistyczne - powyżej oczekiwań zarówno w odniesieniu do zatrudnienia, jak i płac.

- Choć miesięczne odczyty są w pewnej mierze zaburzane przez efekty bazowe, istnieją coraz silniejsze podstawy do tego, by sądzić, iż zarysowuje się właśnie początek trendu przyspieszenia płacowego, typowego dla tzw. rynku pracownika - ocenił Kozłowski.

Natomiast analitycy z Lion's Banku wskazali w swoim komentarzu, że liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji ustanowiła właśnie najlepszy czerwcowy wynik w historii.

Przechlewo, Prime Food, nowe inwestycje, trzoda chlewna, węgliny, ubój, Axzon, nowe miejca pracy

100 miejsc pracy, czyli nowa inwestycja Prime Food w Przechlewie

Ponad 100 nowych miejsc pracy oraz dwukrotne zwiększenie wielkości produkcji - to tylko część korzyści płynących z zakończonej właśnie inwestycji firmy Prime Food w Przechlewie (woj. pomorskie). Nowa hala produkcyjna ma 3700 metrów...
"Spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji był w maju br. jedynie chwilowym odchyleniem od normy. A normą jest potężny optymizm deweloperów. Wierzą oni, że rok 2016 będzie dla nich przynajmniej tak dobry jak 2015, a trzeba podkreślić, że w zeszłym roku sprzedaż nowych mieszkań szła tak dobrze jak jeszcze nigdy wcześniej w historii" - napisano w komentarzu.

"Najnowsze dane GUS pokazują, że po słabym maju, czerwiec przyniósł na rynek deweloperski wysyp nowych projektów. W szóstym miesiącu rozpoczęto budowę 9,2 tys. mieszkań. Jest to najwyższy czerwcowy wynik w historii i oznacza wzrost o 44 proc. (rdr). Sporo wydano też pozwoleń na budowę" - dodano.

Zdaniem analityków Lion's Banku dobre dane o aktywności deweloperów nie są kompletnie bezpodstawne. Firmy muszą wprowadzać kolejne projekty, ponieważ Polacy tłumnie ruszyli na zakupy mieszkań. "W odpowiedzi na spory popyt, deweloperzy muszą odpowiadać podażą, aby było w czym wybierać. Problem w tym, że przez ostatnie 4 kwartały wyniki sprzedaży nie rosną już tak dynamicznie, a nawet widoczne jest pewne wyhamowanie" - wyjaśniono.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej