Gminy zainwestują w targowiska i centra produktu lokalnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2017,14:45 Aktualizacja: 13-12-2017,15:07
A A A

Ponad 12,3 mln zł z UE zainwestuje 14 podlaskich gmin w budowę nowych lub rozbudowę już istniejących targowisk i centrów produktu lokalnego. W środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z części zarządzanej przez samorząd województwa. Poszczególne gminy dostaną zróżnicowane dotacje: od blisko 300 tys. zł do prawie 1 mln zł. Wsparcie dostały wszystkie z podlaskiego, które się o to starały. Targowiska mają powstać w ciągu dwóch najbliższych lat.

targowisko, PROW, pieniądze na inwestycje, Mój rynek, świętokrzyskie

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty na nowych targowiskach

W województwie kujawsko-pomorskim powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców. Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa...

Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego powiedział, że podpisane umowy dotyczą targowisk, ale też tworzenia centrów promocji produktów lokalnych, regionalnych. Zaznaczył, że to ważne z punktu widzenia rozwoju regionu.

- Widzimy, że samorządy przede wszystkim angażują się w to, żeby promować sprzedaż bezpośrednią, nasze produkty podlaskie, regionalne, bo jest to też wartość nasza - produkty ekologiczne - mówił.

Zaznaczył przy tym, że trzeba pracować na marką podlaskiej żywności regionalnej. - A to wymaga udziału bezpośrednio i rolników, którzy sprzedają swoje produkty i przetwórców, a targowiska są (...) dobrym miejscem, żeby zacząć to właśnie robić - mówił marszałek.

Podkreślał, że sprzedaż żywności regionalnej, to ważne źródło dochodu dla mieszkańców terenów wiejskich. - Ale przede wszystkim chcemy zdrowy produkt, zdrową żywność, ekologiczną żywność i to też może być nasza podlaska marka i będziemy też to promować - zapewniał Leszczyński.

sprzedaż żywności przez rolników, sprzedaż bezpośrednia, ewa lech, ministerstwo rolnictwa, lekarze weterynarii

Długa droga z gospodarstwa do sklepu. Rolnicy chcą zmian w przepisach

- Ustawa o rolniczym handlu detalicznym jest niedoskonała i nadal nie gwarantuje dostępu do rynku - uważa Edyta Jaroszewska-Nowak, przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi...

Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego dodał z kolei, że ważne jest to, aby gdy targowiska już powstaną, samorządy promowały te miejsca, choćby przez organizację dodatkowych kiermaszy, by wszystko służyło rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi. Mówił, że to wspólne zadanie wszystkich samorządów.

Nowe targowisko powstanie np. w gminie Wasilków, w Dubnie w gminie Boćki. Przebudowy targowisk przeprowadzą np. gminy Knyszyn czy Radziłów. W Szczuczynie powstanie drugie targowisko.

Artur Kuczyński, burmistrz tej ostatniej miejscowości powiedział, że nowe targowisko będzie miało formę miejskich kramnic: budynku z otwieranymi bramami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021