Gminy dostaną pieniądze na małą retencję i drogi dojazdowe do pól

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2022,10:30 Aktualizacja: 05-08-2022,10:35
A A A

Ponad 18 mln zł otrzymają podkarpackie samorządy na budowę i modernizację zbiorników wodnych oraz dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Dofinansowanie pochodzi z budżetu województwa podkarpackiego - są to pieniądze z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Umowy na dofinansowanie inwestycji zostały już podpisane. Jak podkreślił podczas uroczystości Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego zarządowi regionu zależy na rozwoju rolnictwa.

drogi dojazdowe do pól, grunty rolne, Kujawy i Pomorze, Beata Krzemińska

Miliony na drogi dojazdowe do pól

Ponad 5,6 mln złotych z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego trafi w tym roku do samorządów lokalnych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa...

- Dlatego cieszę się, że ze swoimi inwestycjami zgłosiło się tyle gmin i powiatów do dofinansowania. Każde wsparcie ma przełożenie na rozwój lokalnej infrastruktury - dodał.

Wnioski o dotację na budowę i renowację zbiorników wodnych na Podkarpaciu złożyło 10 gmin (Ustrzyki Dolne, Nowa Sarzyna, Padew Narodowa, Tarnowiec, Baranów Sandomierski, Żurawica, Lubaczów, Głogów Małopolski, Sanok i Bukowsko), które planują wybudować oraz wykonać renowacje 17 zbiorników. Zarząd województwa na te inwestycje przeznaczył ponad 2,6 mln zł.

Wsparcie finansowe gmin i powiatów w zakresie budowy i renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji ma przyczynić się do zmniejszenia skutków suszy na terenach rolnych. Zbiorniki magazynują wodę w okresach jej nadmiaru i umożliwiają wykorzystanie jej w czasie niedoboru, przez co poprawia się bilans wodny na danym terenie.

Natomiast 145 gmin złożyło wnioski o dotację na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do pól. Na ten cel pójdzie ponad 15,5 mln zł.

W tym roku zarząd województwa podkarpackiego zwiększył także dofinansowanie na budowę dróg prowadzących do winnic. Gminy mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł. W tym roku dotację otrzymało miasto Przeworsk.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu