Emerytura z KRUS taka sama jak z ZUS. Rząd naprawia system

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2022,14:10 Aktualizacja: 20-12-2022,14:27
A A A

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

Szef rządu dodał, że celem projektowanego rozwiązania jest wyrównanie szans i zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała. Rozwiązanie ma kosztować ponad 2 mld zł.

emerytury i renty rolnicze, świadczenia dla rolników, KRUS, ZUS, GUS

Mniej rolniczych emerytów i rencistów. Ile wynoszą świadczenia?

W 2021 roku emerytury i renty pobierało przeciętnie miesięcznie w Polsce 9 280,6 tys. osób, z tego z rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych - 1 036,6 tys. (o 4,3 proc. mniej niż rok wcześniej) - podaje Główny Urząd Statystyczny....

- Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi i dlatego konsekwentnie usuwamy wszystkie wady systemowe, wszystkie nierówności, które wiążą się z traktowaniem wsi, w tym przypadku emerytur KRUS-owskich i porównując do ZUS-owskich. Musimy zabezpieczyć sprawiedliwość społeczną i równość w traktowaniu wszystkich obywateli - zaznaczył Morawiecki.

- Przyjęte przez rząd rozwiązania porządkują system waloryzacji emerytur rolniczych. To też dojście do sprawiedliwości poprzez powiązanie emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS - wskazał Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od 15 czerwca obowiązuje jedno z rozwiązań, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą. Dodał, że owe rozważania prawne porządkują też system waloryzacji emerytur rolniczych.

- Ten rok pokazał, że system waloryzacji emerytur w systemie powszechnym, w ZUS odbiegał od systemu waloryzacji w KRUS. Ten rozdźwięk w tym roku bardzo mocno się ujawnił - powiedział polityk.

Według ministra, po zmianach ustawowych problem zniknie i nie będzie obaw o to, że rolnicy będą mieli waloryzację dużo niższą niż w ZUS.

Minister dodał, że nowe przepisy mają również rozwiązać problemy, jakie pojawiały się na styku emerytur z KRUS i ZUS dla rolników. - Jeśli ktoś wypracuje pełny okres czasu, czyli 25 lat - nieważnie, w jakim systemie (...) - to będzie uprawniony do emerytury co najmniej minimalnej - zaznaczył.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie