Dostałeś odmowę ws. dopłat do zbóż i oleistych? ARiMR zapewnia, że i tak możesz dostać pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2023,13:20 Aktualizacja: 06-12-2023,13:39
A A A

Odmowna decyzja dotycząca przyznania pomocy do sprzedanych zbóż i roślin oleistych w ramach naboru zakończonego 31 lipca, umożliwia rozpatrzenie wniosku złożonego do 31 października – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

O rozsyłanych do rolników negatywnych odpowiedziach ws. dopłat do zbóż zrobiło się głośno w środowisku. Odbiło się to nawet echem w Sejmie, o czym piszemy tutaj. ARiMR wydała komunikat w tej sprawie.

Przypomniała w nim, że rolnicy składali wnioski o przyznanie pomocy do zbóż i roślin oleistych w okresie od 1 czerwca do 31 lipca. Wsparcie to było finansowane ze środków unijnych i środków krajowych i - zgodnie z rządowym rozporządzeniem - przyznawane było według kolejności złożenia wniosków - do wyczerpania puli 799 mln zł.

Nie dla wszystkich wystarczyło

„Ze względu na wyczerpanie środków, minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął działania zmierzające do ich dodatkowego pozyskania. W związku z tym rolnicy, dla których zabrakło środków finansowych, otrzymywali z Agencji informację o przedłużonym terminie na wydanie decyzji do 30 listopada 2023 r.” – zaznaczyła ARiMR.

poseł, krajewski, minister, gembicka, sejm, dopłaty, zboże, dopłaty do zbóż

Rolnicy z odmownymi decyzjami ws. dopłat do zbóż? Gembicka zapewnia: zostaną wypłacone do 15 grudnia

Rolnicy dostaną dopłaty do zbóż, zostaną one wypłacone do 15 grudnia - podkreśliła w środę w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Sejm w środę rano wznowił posiedzenie. Na początku obrad głos zabrał m.in poseł Stefan...

Jak dodała, uruchomiono dla „pokrzywdzonych” rolników dodatkowy nabór wniosków, który odbył się w okresie od 6 do 31 października 2023 r. (na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 września 2023 r.).

Odmowa… to potwierdzenie

„Wsparcie można otrzymać po spełnieniu warunków kwalifikowalności (na podstawie wniosków składanych od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.) i w przypadku nieprzyznania pomocy ze względu na wyczerpanie środków finansowych. Dlatego też rolnicy, dla których zabrakło środków finansowych w letnim naborze, otrzymali do 30 listopada 2023 r. decyzje odmawiające przyznania pomocy współfinansowanej ze środków unijnych. To potwierdza spełnienie warunków kwalifikowalności i umożliwia rozpatrzenie wniosków w ramach dodatkowego naboru finansowanego z budżetu krajowego (składanych w okresie od 6 do 31 października 2023 r.)” – zapewniła Agencja.

Trzeba na koniec ocenić, że nie jest to najprostsza w odbiorze procedura, ale jednocześnie trzymać za słowo resort rolnictwa, który zadeklarował, że należne rolnikom środki będą wkrótce wypłacone.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu