Dofinansowanie zakupu buhajów - jest zaktualizowany wniosek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2024,12:40 Aktualizacja: 08-07-2024,12:41
A A A

W zasadach przyznawania dopłat dla hodowców bydła mięsnego do zakupu czystorasowych buhajów nastąpiła zmiana, która powoduje, że mogą oni otrzymać większą pomoc – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

„Z dofinansowania może skorzystać producent rolny posiadający status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Od ubiegającego się o wsparcie wymaga się przedstawienia potwierdzenia nabycia w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej powyżej 13 miesięcy, który ma świadectwo zootechniczne” – czytamy w komunikacie Agencji.

agencja, rolnicy, kredyty preferencyjne, kredyty inwestycjne, kredyty klęskowe

ARiMR: zwiększone limity środków na kredyty inwestycyjne i klęskowe

750 ml zł to nowy limit na preferencyjne kredyty inwestycyjne dla rolników, a 500 mln zł wynosi nowy limit na kredyty z przeznaczeniem na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,...

Wysokość pomocy stanowi iloczyn kwoty 5 tys. zł i liczby zakupionych buhajów. Ta liczba nie może być większa niż wynik dzielenia średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku poprzedzającym ten, w którym został zakupiony buhaj) przez 15.

Przed zmianą przepisów liczba krów była dzielona przez 30. Po zmianie rolnik będzie mógł zatem otrzymać większą pomoc” – zwraca uwagę ARiMR.

Pula środków przeznaczonych na to wsparcie to 5 mln zł. Wnioski (w zaktualizowanej wersji do pobrania tutaj) do 30 listopada br. przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową albo wysyłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl

Co istotne, wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Poleć
Udostępnij