Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony na kolejne tygodnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Olga Zakolska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2021,8:00 Aktualizacja: 21-05-2021,12:54
A A A

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na którego mocy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez kolejne dwa tygodnie, do 6 czerwca – poinformował resort rodziny. Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał m.in. w razie zamknięcia żłobka lub przedszkola.

Świadczenie wprowadzono w marcu 2020 roku na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy dotychczasowych przepisów prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do 23 maja. Rada Ministrów zadecydowała o przedłużeniu go do 6 czerwca.

premie dla młodych rolników, restrukturyzacja małych gospodarstw, arimr, wsparcie dla rolnictwa

ARiMR przedłużyła ważne nabory

Do 30 czerwca został przedłużony termin składania wniosków o premię dla młodych rolników oraz o wsparcie dla osób zainteresowanych restrukturyzacją małego gospodarstwa - poinformowała ARiMR. O bezzwrotną premię dla młodych...

Będzie przysługiwał w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę. Z przyjętego rozporządzenia wynika, że rodzice skorzystają z dodatkowego zasiłku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówka pobytu dziennego i inna placówka lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów nie może zapewnić opieki z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią.

- Oznacza to, że zasiłek przysługuje, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Jeżeli np. żłobek, do którego miało uczęszczać nasze dziecko, zostanie czasowo zamknięty, to taki zasiłek będzie nam przysługiwał - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8; ubezpieczonym rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 16 lat lub do 18 lat - jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub do 24 lat - jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; a także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Rozporządzenie wejdzie w życie 24 maja.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj