Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Kropiwiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2021,8:00 Aktualizacja: 02-06-2021,14:44
A A A

Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 25 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono w marcu ubiegłego roku na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Prawo do tego świadczenia przysługuje - póki co - do 6 czerwca.

modernizacja gospodarstw rolnych,prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa

Modernizacja gospodarstw. Pięć naborów wniosków w jednym terminie

Od 21 czerwca do 19 sierpnia w ARiMR można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację gospodarstw rolnych" we wszystkich pięciu obszarach. "Po raz pierwszy odbędą się w tym samym terminie nabory wniosków o przyznanie...

Jak przekazała szefowa resortu rodziny, Rada Ministrów wydała jednak rozporządzenie, na mocy którego prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostaje wydłużone do 25 czerwca.

Będzie przysługiwało, tak jak do tej pory, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 placówek zapewniających opiekę - czyli w przypadku, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami.

- Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi, stąd decyzja o kolejnym wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy placówka tej opieki nie zapewnia - podkreśliła Maląg.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach. Mogą się o niego starać rodzice dzieci w wieku do lat 8; ubezpieczeni rodzice dzieci niepełnosprawnych do 16 lat lub do 18 lat jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub do 24 lat jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do zasiłku przysługuje także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej