Do połowy roku mają być uruchomione wszystkie działania PROW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2017,8:50 Aktualizacja: 18-01-2017,9:18
A A A

Resort rolnictwa do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

- Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że wniosków na pulę dostępnych środków mamy 33 proc. Na 21 proc. puli dostępnych środków mamy podpisane umowy, co oznacza, że beneficjenci realizują teraz wnioski o płatność. Ilość środków, która jest już na koncie beneficjentów to 9 proc. - powiedział polityk.

dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat bezpośrednich, zaliczki na poczet dopłat

Będą zmiany we wnioskach o dopłaty bezpośrednie

Przy składaniu wniosku o płatności bezpośrednie przez internet, już na etapie wypełniania e-Wniosku nastąpi weryfikacja wprowadzanych danych - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W odpowiedzi na jedno z wystąpień rolniczego samorządu...

- Nie chcę wymieniać sum, (...) są one rozproszone w swojej ilości w kraju. Jeżeli chodzi o dostępność, to nic się nie zmienia, jest to 13,5 mld euro, czyli około 60 mld zł - dodał wiceminister.

Zarudzki przedstawił też harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, który został wypracowany wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceminister powiedział, że jeśli chodzi o działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" to nabór na operacje rozpocznie się w marcu. Będzie też powtórzenie tego naboru w czerwcu, ale jedynie na obszarach dotkniętych przez ASF. W operacji "Pomoc dla młodych rolników" nabory zaczną się w kwietniu. Z kolei, dla "Restrukturyzacji gospodarstw rolnych" w czerwcu.

Dla działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" nabór zaplanowano też na czerwiec, ale nie wiceminister nie wykluczył, że kolejny odbędzie się w czwartym kwartale. - Planujemy dwa nabory, aby umożliwić jak największej liczbie zorganizowanych grup, tworzenie przedsięwzięć zbiorowych - wyjaśnił.
prow 2014-2020, dotacje z prow, zaliczki na dotacje z prow, finanse, inwestycje, dofinansowanie inwestycji

Zaliczki na dotacje z PROW na innych zasadach

Będzie istotna zmiana dotycząca zaliczek w ramach wsparcia z PROW 2014-2020. Dla rolników, którzy na swoje inwestycje będą chcieli dostać część przyznanego im dofinansowania wcześniej, oznacza to mniejsze koszty związane z...

Jeśli chodzi o operację "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej", to nabór zaplanowano na trzeci kwartał. Wówczas odbędą się też nabory do operacji "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" oraz operacji "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000".

Zarudzki powiedział, że nabory na działanie dotyczące wzmacniania przedsiębiorczości, to nabory na "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" odbędą się w marcu, ale dodatkowo jeszcze w czerwcu na obszarach dotkniętych ASF.

Według harmonogramu to w części dotyczącej przetwórstwa i marketingu produktów rolnych nabór odbędzie się w marcu, ale niewykluczone, że będzie też w trzecim kwartale, pod warunkiem wyrażenia przez Komisje Europejską zgody na zmianę PROW w tym zakresie.

Wiceminister powiedział, że w działaniu "Rozwój terytorialny" są możliwości korzystania na różnych poziomach z różnych funduszy.

- Mam nadzieję, że samorządy podejmą intensywną pracę i te pieniądze w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystają. Jeden z równie istotnych i ważnych działań, które będziemy wdrażać w maju, czerwcu w II i III kwartale to "Transfer wiedzy i innowacji" - powiedział na koniec Zarudzki.

Wiceminister wyjaśnił, że chodzi tutaj o wsparcie dla szkolenia dla rolników, transfer wiedzy i działalności informacyjnej i świadczenie kompleksowej porady dla rolników.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich