Dłuższy termin na składanie wniosków o pomoc na małe przetwórstwo rolne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2020,19:05 Aktualizacja: 18-11-2020,23:19
A A A

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny został wydłużony do 24 grudnia 2020 r. - poinformowała w środę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Napisano, że nabór wniosków na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój rozpoczął się 26 października. Pierwotnie miał trwać do 24 listopada, ale decyzją prezes ARiMR Haliny Szymańskiej wnioski będzie można składać do 24 grudnia 2020 r.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, wsparcie dla rolnictwa, 1 DJP bydła, użytki rolne

Złotówka zwrotu za litr wykorzystanego oleju napędowego

W 2021 roku rolnicy dostaną 1 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie stawki...
Wnioski można składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową do oddziałów regionalnych ARiMR. Oferta pomocy - jak czytamy - finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020 i skierowana do dwóch grup beneficjentów.

Pierwszą grupę stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożenie wniosku o płatność. Maksymalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł.

Druga grupa beneficjentów obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Zaznaczono, że w tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

hodowla trzody chlewnej, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020, świnie cennej rasy

Nowości w rozporządzeniu. Na co hodowcy mogą dostać pieniądze?

Dotowanie utworzenia pomieszczeń do przeprowadzenia dezynfekcji przez osoby zajmujące się obsługą świń lub budowy (przebudowy) pomieszczeń magazynowych do przechowywania paszy dla świń - przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra...
"Pomoc na +małe przetwórstwo i RHD+ przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych" - poinformowała Agencja.

Wsparcie można otrzymać m.in. na: budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt