Dlaczego na konto wpłynęło tyle zaliczek? Ważne wyjaśnienia ARiMR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,12:30 Aktualizacja: 07-12-2020,12:34
A A A

Niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni obie zaliczki - brzmią wyjaśnienia ARiMR w kwestii kwot, jakie wpłynęły na konta rolników.

Do końca listopada na rachunki trafiały zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Gospodarze w wielu przypadkach zastanawiają się, dlaczego akurat taka kwota do nich wpłynęła i gdzie reszta pieniędzy.

Zaliczki dla rolników, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020

Zaliczki już na kontach rolników. Ile pieniędzy wypłaciła ARiMR?

12,54 mld zł wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za rok 2020. Wypłata zaliczek rozpoczęła się 16 października i trwała do 30 listopada. Ich wysokość w przypadku...

"Zaniepokojeni wysokością zaliczek rolnicy poprosili nas o pomoc w uzyskaniu wyjaśnień, na jakim poziomie procentowym dokonano wypłat, gdyż często sąsiedzi posiadający zbliżoną powierzchnię gospodarstw otrzymywali zupełnie różne kwoty zaliczek" - czytamy w serwisie informacyjnym Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Według zamieszczonych tam zapewnień z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie wynosiła do 70 proc. należnej rolnikowi płatności z tytułu dopłat bezpośrednich oraz do 85 proc. należnej płatności w ramach PROW (czyli ONW, płatności rolno-środowiskowe, ekologiczne, z tytułu zalesienia itp.).

"Rozbieżności wynikają z faktu, że niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni - obie zaliczki. W niektórych sytuacjach, do czasu wyjaśnienia, wstrzymano płatności dodatkowe, takie jak np. dla młodych rolników" - brzmią wyjaśnienia.

pomoc de minimis, krir, wsparcie dla rolnictwa, komisja europejska

Urzędnicy z UE nie pójdą rolnikom na rękę w kwestii de minimis

Komisja Europejska uważa, że warunki przyznawania pomocy de minimis dla rolników powinny pozostać niezmienione. Odrzuciła tym samym propozycję Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zarząd KRIR w sierpniu zwrócił się do komisarza UE ds....

W ramach zakończonej 30 listopada wypłaty zaliczek przekazano 10,4 mld zł 1 mln 270 tys. beneficjentów. A pozostałe do wypłaty ponad 5 mld zł powinno trafić na konta rolników do końca czerwca 2021 r.

"Grupa kilku do kilkunastu procent rolników (w zależności od rodzaju płatności), nie otrzymała dotąd żadnych wpłat, co spowodowane jest: niewyjaśnionymi zastrzeżeniami wynikającymi z kontroli (czyli odmową przyznania płatności na etapie naliczania lub trwającym na poziomie biura powiatowego postępowaniem wyjaśniającym), ale także np.: pozyskaną informacją o śmierci beneficjenta i zwrotami bankowymi, wynikającymi z nieaktualnych numerów rachunków bankowych" - wylicza WIR.

Jak dodaje, zgodnie z informacją ARiMR w grudniu powinna zostać także wypłacona "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19", na którą wnioski składne były od 9 września do 7 października.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt