COVID-19. Rolnicy dostaną ponad miliard złotych pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2020,10:00 Aktualizacja: 11-07-2020,21:43
A A A

- Realizujemy wszystkie zobowiązania, które państwo podjęło wobec rolników - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu wraz z wiceministrem Ryszard Kamińskim przedstawili szczegóły nadzwyczajnego, jednorazowego działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19.
 

susza, koronawirus, minikowo, krajowe dni pola

Ardanowski: może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa

Może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa - powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, a...
- Nie wszystkie gospodarstwa poniosły straty w wyniku pandemii koronawirusa. Dlatego pomoc została skierowana przede wszystkim do tych, które specjalizują się w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza w tych segmentach, które uzależnione są od eksportu - poinformował Ardanowski.

Resort rolnictwa podaje na swojej stronie internetowej, ze dotyczy to przede wszystkim producentów bydła mięsnego, drobiu, jagnięciny, a także w pewnym stopniu również roślin ozdobnych.

- Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych do tej pory środków z PROW 2014-2020 w wysokości 1 mld euro, ale zgodę otrzymaliśmy jedynie na alokację 1 mld złotych, czyli 2 proc. środków PROW - powiedział polityk.

Dodał, że przesunięcie środków dotyczyło działań, które cieszyły się małym zainteresowaniem rolników. Poinformował ponadto, że około 70 proc środków z PROW 2014-2020 zostało już zakontraktowanych i nie ma obawy, aby z programu zmarnowało się nawet jedno euro.

branża mleczarska, mleczarnie, agnieszka maliszewska, polska izba mleka

Branża mleczarska boleśnie odczuwa skutki koronawirusa

Według wstępnych danych GUS w 2019 roku dział towarów rolno-spożywczych w całym polskim eksporcie wyniósł 13,3 proc. Duża w tym zasługa branży mleczarskiej, która ok. 30-35 proc. produkcji kieruje na rynki zagraniczne. - W...

- Nabór wniosków zostanie przeprowadzony na przełomie sierpnia i września 2020 r., po zakończeniu prac legislacyjnych - poinformował Kamiński. Planuje się, że wsparciem zostaną objęci rolnicy następujących sektorów:

 • bydło mięsne (wołowina)
 • krowy mleczne (krowy)
 • świnie (prosięta/lochy)
 • owce
 • kozy
 • drób rzeźny (kurczęta, gęsi i indyki),
 • drób nieśny (produkcja jaj kur mięsnych)
 • uprawa roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi)

Kwoty wsparcia uzależnione będą od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie:

 • co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy - od 5 100 zł
 • co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy - od 1 000 zł

  dochody gospodarstw rolnych, raport gus, Rolnictwo w 2019 roku

  3,6 tys. zł miesięcznie. Zarabiasz tyle z rodzinnego gospodarstwa?

  Dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego zwiększył się w porównaniu z poprzednim rokiem i wynosił 43 tys. 745 złotych - czytamy w przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny dokumencie "Rolnictwo w 2019 r." Według...
 • co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika - od 4 500 zł
 • co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy - od 1 800 zł
 • co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy - od 1 000 zł
 • co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki) - od 2 200 zł
 • co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) - od 2 200 zł
 • co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych - od 1 400 zł.

W przypadku większej skali produkcji w gospodarstwie, wymienione stawki wsparcia będą odpowiednio wyższe. Pomoc będzie sumą kwot przysługujących z tytułu poszczególnych sektorów, przy czym maksymalna nie przekroczy 7 000 euro na rolnika.

Minister odniósł się także do informacji o braku środków na wypłatę pomocy suszowej. - Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis - powiedział na koniec.
 

Poleć
Udostępnij