Budżet na rolnictwo jest za niski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2020,15:10 Aktualizacja: 28-09-2020,15:13
A A A

Środki przewidziane na rolnictwo w Unii Europejskiej są za małe, by mogło się rozwijać w sposób nieskrępowany - przekonywał Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w poniedziałek spotkali się ministrowie rolnictwa w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.


pomoc covidowa, wsparcie dla rolnictwa, arimr, uprawa roślin ozdobnych

ARiMR przedłużyła nabór wniosków o pomoc covidową

Do 7 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła termin przyjmowania wniosków o wsparcie rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte kryzysem COVID-19. Dotychczas do Agencji wpłynęło ponad...

Na konferencji podsumowującej rozmowy Ardanowski podkreślił, że obrady z udziałem - osobistym lub zdalnym - przedstawicieli resortów rolnictwa Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowenii oraz Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa dotyczyły głównie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

- W ostatnią fazę decyzyjną wchodzą ustalenia z Brukseli. Prezydencja niemiecka stawia sobie ambitny cel, żeby w październiku dokonać pewnych konkluzji i ustaleń ogólnych ram Wspólnej Polityki Rolnej - wyjaśnił polityk.

Przypomniał, że ministrowie rolnictwa ze wschodniej części UE w lutym, we wspólnej deklaracji, podkreślili potrzebę utrzymania w Unii dużego budżetu rolnego.

- Przywódcy, również KE, wzięła pod uwagę tę deklarację naszej części Europy i budżet jest większy niż to co zaproponowała Komisja w 2018 r. Uważamy, że jednak w dalszym ciągu są to środki niewystarczające, by rolnictwo mogło się rozwijać w sposób nieskrępowany, bez wstrząsów. Żeby mogło dostosować się do nowych oczekiwań i wymagań. Dlatego też sądzimy, że rolnictwo i obszary wiejskie powinny być również wspierane z innych polityk - powiedział.

dochody rolników z hektara, gus, hektar przeliczeniowy, kredyty dla rolników

500 plus z hektara. Dochód rolników poszedł w górę

O 500 złotych wzrósł - według wyliczeń statystycznych - dochód gospodarstw z hektara w 2019 roku w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. Wielu rolników będzie mieć zapewne inne zdanie na ten temat. Prezes...

Szef resortu rolnictwa dodał, że polski rząd zadeklarował wsparcie rolnictwa pieniędzmi przeznaczonymi na politykę spójności i z Funduszu Odbudowy, który ma pomóc w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego pandemią.

Ardanowski powiedział również, że rozmowy w Poznaniu dotyczyły także zielonej architektury, czyli założeń dotyczących relacji pomiędzy rolnictwem a przyrodą.

- Rozmawialiśmy (...) w jaki sposób uwzględniać absolutnie konieczną, i to wszyscy podkreślali, specyfikę każdego kraju. Każdy kraj ma inne warunki klimatyczne, inną strukturę upraw, pól, własności, wielkości gospodarstw. To są wszystko elementy, które muszą być uwzględnione w przypadku każdego kraju - powiedział.

- Nie może być jakiegoś jednego wspólnego schematu, absolutnie narzuconego z Brukseli, jednego schematu. Wytyczne, które mamy mieć do tworzenia naszych krajowych planów strategicznych muszą być realistyczne. Muszą być jasne i klarowne, żebyśmy wiedzieli co robimy i w jaki sposób będziemy oceniani - podkreślił.

Modernizacja gospodarstw rolnych, rozwój usług rolniczych, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020

Rolnicy będą mogli dostać kolejne pieniądze

Rolnicy, którzy uzyskali pomoc w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych", będą też mieli możliwość skorzystać ze wsparcia na "rozwój usług rolniczych". W fazie konsultacji społecznych i opiniowania jest...

Dodał, że podczas obrad zgodnie podnoszono, że potrzebny jest okres przejściowy ws. budżetu UE.

- Jest spóźnienie w zakresie ustaleń, które są niezbędne, aby ruszyła następna "siedmiolatka budżetowa". Nie można w związku z tym bez okresu przejściowego przejść z jednej kończącej się perspektywy (budżetowej) do następnej. Sądzimy, że okres minimum dwóch lat jest niezbędny, byśmy mogli przygotować się, również pod względem organizacyjnym, administracyjnym - powiedział minister.

Politycy rozmawiali też o współpracy w edukacji, badaniach naukowych oraz o nowych technologiach w rolnictwie.

- Każdy podzielił się swoimi doświadczeniami, jak nowe techniki, technologie, mogą pomóc rolnictwu w dostosowaniu się do nowych oczekiwań. Jak sprawić, że będziemy w mniejszym stopniu oddziaływali na klimat. Ale również przez bardzo dobrze prowadzone rolnictwo, bujną szatę roślinną, rolnictwo w połączeniu z leśnictwem, może bardzo zwiększyć absorbcję CO2, co jest bardzo ważne - ocenił na koniec Ardanowski.

Owocem spotkania w Poznaniu jest wspólna deklaracja, która zostanie niezwłocznie przekazana do KE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt