Będą kolejne transze na skup zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mikołaj Małecki, Łukasz Pawłowski PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2023,12:00 Aktualizacja: 16-04-2023,12:08
A A A

Kolejne transze pomocy przy skupie zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) - zapowiedział w niedzielę w TVP1 minister rolnictwa Robert Telus. Przypomniał, że jak dotąd rząd przeznaczył na ten cel 600 mln zł.

"Skup przez RARS już jest uruchomiony. Tutaj jest przeznaczone z budżetu państwa 600 mln zł na skup zboża od polskich rolników. Mam nadzieję, że będzie to szybko zrealizowane. Później będą kolejne transze" - powiedział minister Telus w niedzielę.

W sobotę przed świętami wielkanocnymi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej polskich producentów. Rząd przeznaczył 600 mln zł z budżetu na pomoc rolnikom w formie dopłaty do sprzedanej tony zboża. W zależności od województwa dopłata sięga od 150 do 250 zł/t. Do tego jest obiecane z rezerwy kryzysowej UE 29,5 mln euro. Drugie tyle dołoży budżet krajowy.

W niedzielę minister Telus zwrócił też uwagę na problem importu rosyjskiego zboża do Europy za pośrednictwem krajów południa. "Unia Europejska, Bruksela bardzo dużo mówi o sankcjach na Rosję; ale należy powiedzieć, że od południa do Europy również płynie zboże rosyjskie, a Unia Europejska często udaje, że tego nie widzi. Musimy alarmować, bo to właśnie to zboże spowodowało, że jest go za dużo w Europie, i to spowodowało, że w całej Europie cena zboża jest tak niska" - stwierdził Telus.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej