Ardanowski: 50 mln euro trafi do producentów krów i świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,10:10 Aktualizacja: 08-01-2020,10:25
A A A

Dodatkowe 50 mln euro trafi w tym roku do producentów krów i trzody chlewnej, którzy zdecydują się na poprawę warunków chowu tych zwierząt - powiedział PAP we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski komentując nowe przepisy w tej sprawie zaakceptowane przez rząd.

Chodzi o przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

dopłaty dla hodowców krów i świń, dobrostan zwierząt, Europejski Fundusz Rolny, prow 2014-2020

Hodowcy mogą dostać dodatkowe pieniądze

595 zł rocznie na krowę mleczną, 329 zł na krowę "mamkę" za dostęp do wybiegów, 185 zł na krowę mleczną za wypas, 301 zł na lochę, 24 zł na tucznika - zakłada przyjęty przez rząd projekt dotyczący dodatkowych dopłat dla...
Jak zauważył minister 50 mln euro jest to kwota "niebagatelna" dedykowana tylko części produkcji zwierzęcej. "Spodziewam się, że z tych rozwiązań skorzysta ok. 65-66 tys. gospodarstw zajmujących się chowem świń lub bydła" - powiedział Ardanowski.

Szukaliśmy różnych wyznaczników, na czym to zwiększenie dobrostanu zwierząt ma polegać. Ustaliliśmy, że te poprawione warunki chowu zwierząt to przede wszystkim rozgęszczenie stad, by miały one więcej miejsca. W tych stadach, gdzie nastąpi zwiększenie powierzchni przypadającej na 1 zwierzę o 20 proc. będzie zastosowana dopłata.

W przypadku bydła możliwe będzie również korzystanie z powierzchni wolnych poza budynkiem tj. korzystanie z wybiegów lub wydłużenie okresu wypasu bydła na pastwiskach. Dodał, że na razie wolny wybieg dla trzody (macior) poza chlewniami jest niemożliwy ze względu na występujący w Polsce afrykański pomór świń.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że projekt ustawy zakłada dopłatę dla hodowców za poprawę warunków dla zwierząt w wysokości 301 zł rocznie na lochę, 24 zł na tucznika.

500 plus do krów coraz bliżej. Jest już projekt ustawy

Żeby wdrożyć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działanie "Dobrostan zwierząt", trzeba sporych zmian w prawie. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt specjalnej ustawy w tej sprawie. Gdy rządzący...

Dopłata do krowy mlecznej dla rolnika, który będzie wypasał ją przez minimum 120 dni - to kwota 185 rocznie, a dla krów mlecznych utrzymywanych grupowo w budynkach, gdy ich powierzchnia zostanie zwiększona o 20 proc. wyniesie 595 zł rocznie.

W przypadku krów "mamek" płatność będzie przyznana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca) dostęp do środowiska zewnętrznego w wysokości 329 zł rocznie.

Zdaniem ministra, przyjęcie takich rozwiązań jest ważne, gdyż "jest to pokazanie pewnego kierunku wsparcia produkcji zwierzęcej, który Polska będzie chciała realizować".

Ardanowski zaznaczył, że jest on zbieżny z tym o czym mówi komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje polskie propozycje. - Dla naszych rozwiązań będzie decyzja pozytywna. Jest to odpowiedź na potrzebę zwiększenia dobrostanu zwierząt - dodał.

bydło, trzoda chlewna, sztuczna inteligencja, Bristol Robotics Laboratory

Sztuczna inteligencja czyta w emocjach bydła i trzody chlewnej

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła i trzody chlewnej poznają nastrój i samopoczucie swoich zwierząt - informują naukowcy z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England. Rolnicy wiedzą dużo o...

Jak mówił, dopłaty mogą być też zachętą dla rolników, którzy zajmują się chowem zwierząt w mniejszych gospodarstwach, często w starszych budynkach i są nastawieni na produkcję mniej intensywną.

Ardanowski powiedział, że dalszym krokiem będzie informowanie, że produkty ze zwierząt hodowanych w warunkach podwyższonego dobrostanu, są żywnością o lepszej jakości.

- Chcemy by ta ustawa weszła w życie od 15 marca czyli od daty, gdy rozpoczyna się składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformował minister. Dodał, że do projektowanej ustawy przygotowane jest już stosowane rozporządzenie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt