370 mln zł z samorządowej puli PROW trafiło na opolską wieś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2015,9:10 Aktualizacja: 11-06-2015,9:22
A A A

Ponad 370 mln zł trafiło w latach 2007-2013 poprzez samorząd województwa na opolską wieś z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za te pieniądze budowano kanalizację, sieci wodociągowe, oczyszczalnie ścieków czy place zabaw.

Tak wynika z podsumowania realizacji programów unijnych na rozwój obszarów wiejskich w minionych latach, które przedstawiono w środę podczas konferencji zorganizowanej w Prószkowie k. Opola.

110 mln euro z PROW dla województwa kujawsko-pomorskiego

Podczas dzisiejszego spotkania władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego z prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotyczącej wdrażania Programu Rozwoju Obszarów...
Odpowiedzialny m.in. za rolnictwo wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podał, że za pieniądze, którymi dysponował w ramach PROW samorząd woj. opolskiego w minionej unijnej perspektywie finansowej, wykonano ponad 350 km kanalizacji sanitarnej i systemów odprowadzania ścieków, ponad 96 km sieci wodociągów, trzy duże oczyszczalnie ścieków i ponad 490 oczyszczalni przydomowych, a także np. osiem targowisk czy 167 świetlic wiejskich, z których 12 wybudowano, a 155 wyremontowano.

Pieniądze te wykorzystano też na remont 82 kościołów w regionie, zagospodarowanie 82 centrów wsi, przygotowanie 68 obiektów sportowych czy blisko 100 placów zabaw.

Konopka zaznaczył, że w woj. opolskim obszary wiejskie stanowią blisko 95 proc. powierzchni regionu i mieszka na nich prawie połowa mieszkańców Opolszczyzny.

"To, co się na nich dzieje jest więc bardzo istotne, bo dotyczy dużego terenu i dużej grupy mieszkańców" - podkreślił. Wicemarszałek powiedział również, że "mocnym sojusznikiem" samorządu województwa w dysponowaniu pieniędzy z PROW były Lokalne Grupy Działania i Lokalna Grupa Rybacka.

gross_arimr_prow_pap

PROW podniesie cywilizacyjny poziom obszarów wiejskich

  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 umożliwi podniesienie poziomu cywilizacyjnego obszarów wiejskich – powiedział PAP prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross. W ramach PROW zostanie...
Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bartosz Szymański podkreślał, że działania samorządowe dotyczące PROW to "sukces mijającej perspektywy".

"Jak patrzymy na statystykę w skali kraju, to te pieniądze, które zostały przeznaczone na wieś polską w każdym z 16 regionów, zostały wykorzystane" - mówił. Dodał też, że realizowane w ramach PROW projekty często nie były dużymi, wielomilionowymi. "(...) Ale one naprawdę zmieniały te miejscowości" - zaznaczał.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w rozmowie z mediami zaznaczył, że przy podsumowaniach, jakich dokonano w środę, przytaczane były głównie "rzeczy policzalne", np. kilometry wybudowanych wodociągów.

"To wszystko jest oczywiście ważne. Ale równie ważne - jeśli nie ważniejsze - jest to, że wokół PROW zbudowany został kapitał społeczny" - mówił Buła. I dodał:  "To jest zadanie na przyszłość, by podtrzymać ten efekt społeczny".

Buła pytany o to, dlaczego w woj. opolskim wykorzystano tylko połowę z zaplanowanej pierwotnie w PROW puli pieniędzy na rozwój przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy, wskazał na dość skomplikowane procedury. "Będziemy się starali w kolejnych latach maksymalnie to upraszczać" - zapewnił.

malopolska_pap

Małopolska chce więcej środków z PROW na lata 2014-2020

Władze Małopolski nie zgadzają się z proponowanym przez resort rolnictwa przydziałem środków dla regionu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Argumentują, że województwo miałoby dostać o ponad połowę...
Konopka zaznaczył, że środowe podsumowania dotyczyły tylko pieniędzy z PROW w zakresie, jakim zajmował się samorząd woj. opolskiego. "Ale na obszary wiejskie w ostatnich latach trafiały także pieniądze z PROW realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego czy z funduszu sołeckiego" - mówił.

Wicedyrektor opolskiego oddziału ARiMR Marek Wróbel podał, że pomoc wypłacona w ramach PROW w latach 2007-2013 w regionie sięgnęła kwoty ponad 1,5 mld zł, a ogólna ilość wydatkowanych środków w woj. opolskim od 2004 r. przez opolski oddział ARiMR to blisko 6,5 mld zł.

Unijne pieniądze dostępne przez ARiMR wykorzystywane były m.in. na modernizację gospodarstw rolnych czy np. na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, co przyczyniło się do utworzenia w ramach tego działania ok. tysiąca miejsc pracy.

Wojewóztwo opolskie w ramach PROW na lata 2014-2020 będzie mieć kwotę ponad 50 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt