Puławskie Azoty zyskają większe bezpieczeństwo energetyczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,12:45 Aktualizacja: 05-08-2015,13:09
A A A

Elektrownia Puławy Sp. z o. o. uzyskała prawomocną decyzję środowiskową. Dokument jest warunkiem koniecznym do otrzymania pozwolenia na budowę, a tym samym kamieniem milowym w procesie realizacji inwestycji.

Grupa Azoty informuje, że program inwestycyjny, w skład którego oprócz projektu energetycznego realizowane są projekty nawozowe to największy program inwestycyjny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Budżet programu wynosi 2,2 mld zł z czego same wydatki na elektrociepłownie wyniosą ponad 1,1 mld zł.

Grupa Azoty inwestuje w nową elektrownię w Puławach

Grupa Azoty Puławy, Elektrownia Puławy i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały porozumienie w sprawie sfinansowania nowej inwestycji spółki w Puławach. Będzie nią niskoemisyjna i bezodpadowa elektrownia klasy 400 MWe. Wartość inwestycji...
Nowa koncepcja Elektrowni Puławy to blok gazowo-parowy i częściowo zmodernizowana elektrociepłownia oparta na węglu kamiennym, która będzie stanowiła niezbędne uzupełnienie dla bloku gazowego. W dotychczasowej elektrociepłowni będą zmodernizowane trzy kotły.

- Ten docelowy układ energetyczny daje gwarancję bezpieczeństwa dostaw ciepła technologicznego i energii dla puławskich Azotów. To rozwiązanie zabezpieczy także stabilność cen dla Grupy Azoty Puławy, w dłuższej perspektywie ustabilizuje także ceny ciepła dla mieszkańców Puław - mówi Zygmunt Kwiatkowski, prezes zarządu Elektrownia Puławy Sp. z o.o.

- Polityka UE zmierza w kierunku wzrostu opłat za emisję CO2, co z pewnością spowoduje podwyższenie cen energii - dodaje Kwiatkowski.

Podstawową działalnością puławskich Azotów jest produkcja nawozów, to stanowi potężny wkład w utrzymanie stabilności produkcji żywnościowej w Polsce.

- W najbliższym czasie oddamy do użytku instalację do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarki, które będzie zwieńczeniem realizacji Nowego Kompleksu Nawozowego. W koncepcji produkcji energii  opracowywane były różne modele - zaznacza Wojciech Kozak, wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA.

- Koncepcja bloku gazowo-parowego klasy 400 Mw wydaje się najbardziej optymalna, biorąc pod uwagę nową politykę Unii Europejskiej. Dlatego już teraz przygotowujemy się do ograniczenia emisji, w tym CO2 oraz zabezpieczenia tym samym energii i pary technologicznej w najbardziej efektywny sposób - dodaje Kozak.

Azoty puławy, grupa azoty, Włodzimierz Karpiński

Azoty Puławy do 2021 roku zainwestują ponad 2,2 miliarda złotych

Grupa zamierza wybudować elektrownię o mocy 400 MWe, instalację do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu oraz nową linię do produkcji kwasu azotowego. Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że puławskie...
Przygotowania do realizacji projektu Elektrownia Puławy przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. 15 lipca podpisano umowy z firmą Energoprojekt - Katowice SA oraz PwC Sp. z o. o. dotyczące przygotowania projektu inwestycyjnego "Budowa Elektrowni Puławy w wariancie z blokiem gazowo-parowym klasy 400MWe" oraz wspomagania w zarządzaniu tym projektem.

27 lipca firma Prozap Sp. z o. o. (również wchodząca w skład Grupy Azoty Puławy) podpisała umowę o zastępstwo inwestycyjne z Elektrownią Puławy.

Inwestor zastępczy wypełni najbardziej istotną funkcję w zakresie realizacji projektu. Do zadań Prozap będzie należało przeprowadzenie wyboru generalnego realizatora unwestycji a także nadzór nad przygotowaniem i wykonaniem projektu.

Do końca 2015 r. spółka zamierza zamknąć model finansowania. Kolejnym etapem realizacji projektu będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i wybór wykonawcy. Oddanie bloku gazowo-parowego do eksploatacji planowane jest na 2019 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021