Padł rekord w zbiorze kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,11:30 Aktualizacja: 12-09-2019,10:33
A A A
W gospodarstwie rolnym Anny i Andrzeja Trzeciak podjęto próbę ustanowienia oficjalnego rekordu Polski w plonie ogólnym świeżej masy kukurydzy. Mimo suszy organizatorzy uzyskali rekord niemal o 14 ton wyższy niż zakładali.
 
Na Podlasiu zadowalający plon kukurydzy wynosi powyżej 55 ton zielonki z hektara. Organizatorzy chcieli uzyskać o 10 ton z hektara więcej.
 
W tym celu w gospodarstwie rolnym Anny i Andrzeja Trzeciak w Trzyrzeczu na Podlasiu, podjęli próbę ustanowienia oficjalnego rekordu Polski w plonie ogólnym świeżej masy kukurydzy.
 
Langowo, Kietrz, bydło mleczne, Ferma

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy za nami

Ponad 700 uczestników, praktyczne prelekcje, prezentacja wozów paszowych, zwiedzanie fermy i poletek demonstracyjnych oraz pokaz maszyn do zbioru kukurydzy na kiszonkę. To wszystko podczas Narodowego Dnia Mlecznej Fermy.  ...
 
Areał pola został precyzyjnie odmierzony za pomocą komputera z modułem GPS, który był w wyposażeniu sieczkarni, a zebraną masę zielonki sprawdzono na certyfikowanej wadze towarowej. 
 
Na polu mimo suszy kukurydza wyglądała znakomicie. Zbiór okazał się również imponujący, ponieważ uzyskano niemal o 14 ton więcej niż zakładano. Z jednego hektara udało się skosić 78,08 tony zielonki z kukurydzy. 
 
Zbiór wykonano przy użyciu maszyn marki Claas w tym sieczkarni Jaguar, ciągników Axion oraz przyczep Cargos.
 
Inicjatywa powstała przy współpracy firm: Claas, IGP Polska, K+S Polska oraz Sano - Nowoczesne Żywienie Zwierząt. Z pola zebrano odmianę kukurydzy o nazwie Codizouk o FAO 270, rej. COBORU 2019. 
 
Jak podkreślił właściciel plantacji na plon kukurydzy wpływa nawożenie i odmiana, ale najważniejszym czynnikiem jest pogoda i ilość opadów.
 
Rolnicy w trakcie spotkania mogli zapoznać się również z technologią nawożenia opartą o szeroką paletę nawozów K+S Polska. 
 
Wydarzenie było nadzorowane przez sędziego z Biura Rekordów. Inicjatywa razem dla rekordów Polski powstała w celu poprawy świadomości rolników o odmianach kukurydzy i sposobach jej uprawy. 
 
Do tej pory ustanowiono rekordy w plonie suchego ziarna i energii w kiszonce. 
 
 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie