Grupa Azoty Puławy podpisała umowę wartą 770 mln zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2015,7:40 Aktualizacja: 10-02-2015,15:45
A A A

Żarska spółka Kronopol oraz Grupa Azoty Puławy podpisały umowy na dostawy mocznika PULREA i melaminy, opiewające na łączną szacunkową kwotę 770 mln zł. Kontrakty zostały zawarte na pięć lat i obowiązywać będą do końca 2019 roku.

Zgodnie z porozumieniem europejski lider w produkcji nawozów i melaminy - Grupa Azoty "Puławy" - będzie dostarczała Kronopolowi niezbędny do produkcji płyt drewnopochodnych (MDF, OSB, płyt wiórowych) mocznik PULREA i melaminę.

- Porozumienie z Grupą Azoty Puławy ma dla nas kluczowe znaczenie. Puławska spółka dysponuje ogromną bazą surowcową, która spełnia najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa. Zapewnienie stałych dostaw kluczowych surowców jest niezbędne do realizacji naszej strategii biznesowej zorientowanej na ciągły rozwój - mówi Maciej Karnicki, prezes Kronopolu.

Dzięki dostępowi do surowców i dobrej lokalizacji Polska stała się europejskim centrum rozwoju przemysłu drewnopochodnego związanego z branżą meblarską i budowlaną. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli. Sektor ten stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB.

- Podpisane z Kronopolem wieloletnie kontrakty są kolejnym potwierdzeniem trafności naszych decyzji inwestycyjnych sprzed lat. Zwiększone zdolności produkcyjne melaminy i mocznika stanowią dziś podstawę do rozwoju wielu gałęzi przemysłu, w tym branży płyt drewnopochodnych. Jestem przekonany, że nasza ściślejsza współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom - mówi Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Melamina to nietoksyczny produkt powstały wskutek termicznej dekompresji mocznika. Podobnie jak mocznik znajduje ona szerokie zastosowanie w procesie produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt