Copy LinkXFacebookShare

Cena żywca wieprzowego w Niemczech spadła

Cena tuczników w Niemczech przez pięć tygodni z rzędu utrzymywała się bez zmian i wynosiła 1,45 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. W bieżącym tygodniu mimo rozpoczętego sezonu grillowego spadła o 3 centy do poziomu 1,42 euro za kg wbc (około 5,92 zł).
 
Rynek tuczników w Unii Europejskiej w poprzednich tygodniach był stabilny. Był to efekt umiarkowanej podaży żywca wieprzowego oraz przeciętnych obrotów na rynku wieprzowiny.
 
Cena żywca wieprzowego ustalona w ubiegłym tygodniu w Niemczech nie była respektowana przez wszystkie ubojnie. Dwie firmy Tönnies i Vion wyłamały się i prowadziły skup w oparciu o własne niższe cenniki pomimo niedużej podaży żywca. 
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w Danii, Austrii i Hiszpanii ceny pozostały bez zmian. Rynek hiszpański nie wykazuje sezonowości jak w latach poprzednich. Wagi ubojowe są tam wyższe, ale cena od sześciu tygodni oscyluje na tym samym poziomie.
 
W Holandii również pozostały na tym samym poziomie mimo, że produkcja świń w tym kraju staje się coraz trudniejsza. Wprowadzono tam zaostrzone przepisy ochrony środowiska oraz obowiązek stosowania skruberów do oczyszczania powierza emitowanego z ferm. Koszt zakupu takiego urządzenia waha się w granicy nawet 400 euro na maciorę, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 1667 zł.
 
Ponadto dochodzą także koszty związane z zagospodarowaniem gnojowicy. Rolnicy nierzadko płacą za jej transport na odległe tereny, gdzie jest rozlewany ten nawóz. 
 
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w oparciu o VEZG w Niemczech w bieżącym tygodniu ceny tuczników spadły z 1,45 euro za kg wbc do 1,42 euro za kg wbc.    
 
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Żniwa 2026. „Rolnicy myślą, czy przeżyją ten rok”

nowy obszar wsparcia, WPR 2023–2027, organizacje producentów, Stefan Krajewski, MRiRW, wołowina, wieprzowina, dopłaty, rolnictwo, inwestycje
Hodowla

Nowy obszar wsparcia. Nawet 500 tys. euro

3. ognisko ASF, ASF, afrykański pomór świń, powiat świecki, Czapelki, Kujawy, świnie, hodowla świń, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

3. ognisko ASF potwierdzone. Kolejny cios dla hodowców