Copy LinkXFacebookShare

Angus – niewymagające i odporne bydło mięsne

Bydło angus jest drugą, obok herefordów, najbardziej liczną rasą mięsną na świecie. Ich hodowlą od blisko pięciu lat zajmował się Mieczysławo Sabisz z miejscowości Stary Barkoczyn w woj. pomorskim, a od roku jego obowiązki przejął syn Ireneusz.

Hodowca wraz z małżonką Natalią prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 52 ha. Obecnie posiadają łącznie 76 sztuk bydła rasy angus, w tym 25 mamek, 16 cieląt, 6 jałówek cielnych, 28 sztuk młodzieży oraz jednego buhaja, który zajmuje się rozrodem stada.

– Angus należy do rasy wcześnie dojrzewającej więc pierwsze krycie jałówek wykonuję już w 15 miesiącu ich życia, a krowy przebywają z buhajem przez cały rok – tłumaczy hodowca.

Zwierzęta od maja do końca października przez całą dobę przebywają na pastwisku, gdzie mają dostęp do świeżej trawy. Zimą schronienie zapewnia im adaptowany budynek inwentarski, który jest połączony z okólnikiem.

Cielęta przebywają przy matkach do 8 miesiąca życia, a następnie trafiają do budynku, w którym są utrzymywane na uwięzi. Byczki pozostają tam do 22-24 m-ca życia, a następnie w wadze 700-750 kg są sprzedawane. Hodowca za kilogram żywej wagi otrzymuje średnio 7,30 zł. Z kolei jałówki przebywają w budynku do 15 miesiąca życia, a następnie trafiają do grupy krów.

Chcesz wiedzieć więcej czytaj: Hoduj z Głową Bydło

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci rozpoczęli kontrole rolników. „Nie będzie taryfy ulgowej”

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny, WNI, ARiMR, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy, bydło, trzoda chlewna, drób
Hodowla

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny. Będzie prostsza procedura

VIII Lubuska Konferencja Bydła Mięsnego, hodowla bydła mięsnego, buhaj limousine, żywienie mamek, pierwiastki, selekcja bydła
Hodowla

Lubuska Konferencja Bydła Mięsnego odbyła się po raz ósmy