Zboża i maszyny za ropę. Rosja pohandluje z Iranem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2014,8:55 Aktualizacja: 01-12-2014,8:56
A A A
Rosja ma zamiar dostarczać Iranowi zboża i maszyny w zamian za ropę i ma nadzieję, że stosowne porozumienie zostanie podpisane w najbliższej przyszłości - powiedział Aleksiej Ulukajew, minister ds. rozwoju gospodarczego. 
 
- Temat został już podjęty, porozumienie będzie dotyczyło nie tylko zbóż, ale też długiej listy towarów. Oczekujemy, że umowa zostanie podpisana bardzo szybko - oświadczył minister.
 
Ulukajew nie sprecyzował jednak, kiedy dostawy rosyjskiego eksportu do Iranu miałby się rozpocząć.
 
Moskwa miałaby dostarczać Teheranowi "sprzęt oraz instalacje wykorzystywane przy wydobyciu ropy, maszyny rolnicze, samochody, park maszynowy dla kolei, samoloty, generatory elektryczne oraz sprzęt ciężki" - wyjaśnił Ulukajew.
 
Dodał też, że Rosja może otrzymać od Iranu "poważny portfel zamówień zarówno dla sektora maszynowego, jak i przemysłu o wysokiej wartości dodanej".
 
11 listopada prezes rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i szef Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi podpisali w Moskwie porozumienie, na mocy którego Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze. Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.
 
Iran jest objęty sankcjami w związku z jego programem nuklearnym, który Zachód postrzega jako prace nad budową broni atomowej; obowiązuje też embargo na eksport irańskiej ropy.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj