Wciąż są czołowym graczem na rynku wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | REDAKCJA@AGRPOLSKA.PL
05-12-2016,9:15 Aktualizacja: 05-12-2016,9:58
A A A
Kanada jest trzecim (po UE i USA) pod względem wielkości eksporterem wieprzowiny na świecie. W pierwszych trzech kwartałach br. sprzedaż z tego kraju wzrosła w skali roku o 9 proc. do ok. 704 tys. ton. 
 
Eksperci przekonują, że jest to przede wszystkim efekt potrojenia wywozu na rynek chiński. W drugim kwartale Państwo Środka wyprzedziło nawet USA i było największym (pod względem wolumenu) odbiorcą kanadyjskiego mięsa - informuje FAMMU/FAPA. 

bydło, Kanada, gruźlica, mleko

U bydła w Kanadzie potwierdzono kolejne przypadki gruźlicy

Przypadek gruźlicy wykryty we wrześniu u jednej sztuki bydła w Kanadzie w prowincji Alberta nie był jedyny - informuje TVP 1. Bakterię wywołującą tę chorobę wykryto jeszcze u pięciu innych krów. 30 gospodarstw jest nadal poddanych...
W trzecim kwartale wysyłki nieco zmniejszyły się, ale nadal były dwukrotnie wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem. Co ciekawe, z grona pozostałych czołowych odbiorców, jedynie Japonia i Meksyk sprowadziły więcej wieprzowiny z Kanady. 
 
Wywozowi sprzyjało osłabienie wartości dolara kanadyjskiego wobec amerykańskiego. Wartość netto eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wyniosła 2,32 mld CAD i w skali roku poszła w górę o 12 proc.
 
Kanada podpisała niedawno umowę handlową z UE, dzięki której będzie miała dostęp do większego, bezcłowego kontyngentu importowego na wieprzowinę. Ostatnie dane wskazują jednak, że Wspólnota nie jest znaczącym rynkiem zbytu na ten towar i nie wiadomo jak szybko dostawy wzrosną. 
 
W pierwszych trzech kwartałach br. na rynek unijny trafiło zaledwie 900 ton wieprzowiny z Kanady - o jedną czwartą mniej niż przed rokiem i o 44 proc. poniżej wyniku sprzed dwóch lat. Z drugiej strony unijny eksport do tego państwa wzrósł w skali roku o ponad połowę do 14,1 tys. ton.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj