Rekordowe opady deszczu i powodzie zniszczyły plony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2022,8:40 Aktualizacja: 26-01-2022,8:58
A A A

W 6 z 9 prowincji RPA zarejestrowano rekordowe opady deszczu, nie notowane od początku pomiarów prowadzonych od 1921 roku. Ulewy uderzyły w najważniejsze rolnicze regiony kraju, niszcząc plony i powodując powodzie.

W związku z pogodą rząd Republiki Południowej Afryki ogłosił stan klęski żywiołowej, by udostępnić poszkodowanym pomoc finansową.

eksport drobiu do rpa, katarzyna gawrońska, przemysł drobiarski, kipdip

Polska europejskim liderem w dostawach drobiu do RPA

Polska stała się największym europejskim eksporterem drobiu do Republiki Południowej Afryki. O naszym sukcesie zadecydowało ostatnich kilka miesięcy. Wcześniej także wysyłaliśmy duże ilości produktów do tego odległego kraju, ale znacznie...

Jak informuje południowoafrykański portal informacyjny fin24 spodziewano się ulewnych deszczy, jednak ich rzeczywiste natężenie przekroczyło wszelkie rejestrowane wcześniej normy, co może być związane ze zmianami klimatu na świecie.

- Z naszej strony widzimy to jako większy fenomen związany ze zmianami klimatu. Tak ogromnych opadów deszczu jeszcze nigdy tutaj (w RPA) nie widzieliśmy - mówił Wandile Sihlobo, główny ekonomista południowoafrykańskiej izby przedsiębiorstw rolniczych.

Zbiorniki wodne zaopatrujące duże miasta kraju w wodę są przepełnione, choć jak przypomina fin24, jeszcze kilka lat temu zbiornik Vaal Dam zaopatrujący Johannesburg w wodę zagrożony był wysuszeniem. Straty spowodowane historycznymi opadami mają zostać ocenione w najbliższych dniach.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!