Pszczoły na dachu Centrum Muzycznego w Nashville

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2015,14:05 Aktualizacja: 15-06-2015,14:10
A A A

Na zielonym dachu Miejskiego Centrum Muzycznego w Nashville, słynącym jako stolica amerykańskiej muzyki country, stoją ule, w których zamieszkało 100 tys. europejskich pszczół - informuje agencja AP.

W Nashville spodziewają się, że pszczoły od przyszłej wiosny będą produkować 180 kg miodu rocznie. Połowa wykorzystana zostanie w kuchni Centrum, a połowa - rozdana klientom w celach promocyjnych.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Pestycydy zabijają pszczoły

Już trzy lata temu naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zwrócili uwagę, że powszechnie używane w rolnictwie pestycydy mogą odpowiadać ma masowe wymieranie pszczół. Potwierdzają to kolejne badania.   Jak podaje portal geekweek.pl...
Pszczoły miodne przelatują w poszukiwaniu pyłku do dwóch kilometrów, a to oznacza, że duża część Nashville skorzysta na tej inicjatywie. Pszczoły zapylają około 85 proc. roślin.

W ostatnich latach w USA populacja pszczół spadła średnio o 30 proc., a część pszczelarzy poniosła straty sięgające nawet 90 proc. W ponad połowie krajów europejskich pszczół jest za mało, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie masowo giną też trzmiele, potrzeba cztery razy więcej pszczół.

Jak podają źródła pszczelarskie, pszczele populacje, poczynając od USA po Europę, cierpią wskutek chemizacji rolnictwa. Ich masowe wymieranie zaczęło się w latach 60. i 70. w pasiekach wędrownych w USA. Na początku XXI w. pojawiła się kolejna plaga (CCD - zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich), która dotarła też do Europy.

Prócz pestycydów, środków owado- i grzybobójczych oraz skażenia wód, pszczołom szkodzą rośliny transgeniczne (GMO) - chronione systemicznymi insektycydami. Środki te wykrywa się w pszczelim nektarze i pyłku. Ponadto przypuszczalnie szkodzi im też dokarmianie syropem kukurydzianym z kukurydzy GMO.

Miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większą popularnością, także w Polsce. Zielone tereny i parki miejskie mają przewagę nad uprawami przemysłowymi, zapewniając potrzebną pszczołom różnorodność i mniejsze skażenie chemią. Entuzjaści miejskiego pszczelarstwa twierdzą też, że metale ciężkie obecne w spalinach pszczoły skutecznie odfiltrowują.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj