Notowania rzepaku coraz mocniejsze. Najwyższe od pół roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2014,10:15 Aktualizacja: 23-12-2014,10:22
A A A
Rzepak w kontrakcie lutowym na paryskiej giełdzie Euronext podrożał przez tydzień o 2 proc. do 349,5 euro za tonę. To najwyższa wartość tego kontraktu od 6 miesięcy.
 
Na europejskim rynku gotówkowym rzepaku obserwuje się ograniczoną sprzedaż, co przekłada się na rynek terminowy - informuje Fammu/Fapa. Z drugiej strony czynniki fundamentalne są mocne, bowiem wirtualna podaż rzepaku w Unii i na świecie jest wielka. 
 
W grudniu zwiększono nawet prognozy produkcji rzepaku na świecie z 68,3 do 68,7 mln ton. Opłacalność tłoczenia jest duża, ale od stycznia należy się spodziewać ograniczonej podaży surowca. 
 
Na rynku rzeczywistym rzepak podrożał, ale śruty nie wykazały jednoznacznych zmian - rzepakowa zdrożała, a sojowa potaniała. W najbliższym czasie rzepak może jeszcze mieć wsparcie ograniczonej podaży, jednak później w miarę zbliżania się końca sezonu powinien tanieć.
 
W Kanadzie producenci wstrzymują się ze sprzedażą Canoli, co wpływa na umocnienie cen na rynku rzeczywistym i przekłada na wspieranie cen kontraktów terminowych dla rzepaku. 
 
W Winnipeg kanadyjska Canola przez tydzień w kontrakcie styczniowym podrożała o 1,6 proc. do 442,1 dolarów kanadyjskich za tonę. Z kolei na CBoT w Chicago styczniowy kontrakt na soję staniał o 0,7 proc. do 380,3 dolarów za tonę.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu