Najdroższa krowa świata sprzedana za 4,2 mln dolarów!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2024,10:00 Aktualizacja: 04-06-2024,10:05
A A A

Śnieżnobiała krowa Viatina-19 została sprzedana na aukcji za 4,2 mln dolarów. Ważąca ponad 1100 kg, czyli dwa razy tyle co przeciętny osobnik tej rasy, jest najdroższą krową na świecie – poinformowała we wtorek agencja AP.

Viatina-19, ze względu na swoją wartość, jest nieustająco obserwowana przez kamery, a także chroni ją uzbrojony strażnik. Wielu Brazylijczyków odwiedza jej oborę w gospodarstwie niedaleko miasta Uberaba w stanie Minas Gerais we wschodniej części kraju, aby móc zobaczyć niezwykłe zwierzę.

brazylia, prezydent, lula, rolnictwo

Władze Brazylii chcą przez nowy program zachęcić ludność do utrzymywania się z rolnictwa

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zaprezentował w poniedziałek program dystrybucji gruntów rolnych wśród rodzin. Projekt o nazwie “Ziemia Ludzi” miałby zostać wdrażany już w 2024 roku. "Do grudnia 2024...

Jak podaje Associated Press, cena aukcyjna zwierzęcia była trzy razy większa niż wartość ostatniej najdroższej krowy na świecie. Wynika to z tego, że Viatina-19 bardzo szybko nabrała dużo tkanki mięśniowej, jest bardzo płodna i swoje cechy przekazywała potomstwu. "Jest najbliższa doskonałości" – powiedziała Lorrany Martins, weterynarka opiekująca się krową. "Jest kompletną krową, ma wszystkie cechy, których szukają wszyscy hodowcy" - dodała.

Viatina-19 należy do krów mięsnych rasy Nelore i jest ucieleśnieniem brazylijskich ambicji związanych z wieloletnią hodowlą czempionów. Zdarza się, że ze względu na cenę jedno zwierzę ma kilku właścicieli. Hodowcy pozyskują komórki jajowe lub nasienie, dokonują inseminacji zarodków do krów surogatek, mając nadzieję, że wydadzą one na świat kolejne pokolenie czempionów. Możliwość pobrania od Viatiny-19 komórek jajowych to koszt 250 tys. dolarów.

Według danych ministerstwa rolnictwa USA, w Brazylii żyje ponad 230 mln krów. Hodowla bydła jest głównym źródłem rozwoju gospodarczego Brazylii, a rząd stara się podbić nowe rynki, w tym japoński. Brazylia to największy eksporter wołowiny na świecie. 

Poleć
Udostępnij