Meksykański minister zdrowia skrytykował WHO. "Ptasia grypa nie była przyczyną zgonu zakażonego 59-latka"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2024,14:55 Aktualizacja: 07-06-2024,15:02
A A A

Ptasia grypa nie była przyczyną zgonu 59-letniego pacjenta z Meksyku, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) był pierwszą na świecie osobą z potwierdzoną infekcją wirusem grypy ptaków H5N2 – oświadczył w czwartek minister zdrowia Meksyku Jorge Alcocer.

Minister skrytykował przy tym środowy komunikat WHO, w którym zaznaczono, że pacjent z Meksyku cierpiał na szereg schorzeń współistniejących i zmarł "w wyniku powikłań związanych ze swoim stanem".

zakażenie, ptasia grypa, grypa ptaków, h5n2

Meksyk. Pierwszy przypadek śmierci człowieka zakażonego wirusem grypy ptaków H5N2

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę o pierwszym potwierdzonym laboratoryjnie przypadku zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H5N2. Zakażony 59-letni mężczyzna z Meksyku zmarł – napisano w komunikacie....

"Komunikat (…) od początku mówi o przypadku śmiertelnym, a sprawa wyglądała inaczej, zmarł z innego powodu (…) zasadniczo była to niewydolność nerek i oczywiście niewydolność oddechowa, do której doszło w ciągu kilku godzin" – powiedział Alcocer.

Ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że pacjent cierpiał na schorzenia chroniczne, takie jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2. i przewlekła choroba nerek. Resort zapewnił, że nie wirus H5N2 nie stanowi zagrożenia dla ludności i podkreślił, że w ramach dochodzenia epidemiologicznego nie stwierdzono zakażenia u żadnej z osób, z którymi zmarły miał kontakt.

Na świecie wykrywano już wcześniej zakażenia ludzi innymi podtypami wirusa grypy ptaków H5, w tym H5N1, H5N6 i H5N8. Dostępne dane świadczą, że w tych przypadkach wirusy nie nabyły zdolności do skutecznego przechodzenia z człowieka na człowieka, więc ryzyko szerzenia się choroby w taki sposób jest niskie - napisano w komunikacie WHO.

Poleć
Udostępnij