Kolejne restrykcje Moskwy. Teraz cła w eksporcie zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2015,15:15 Aktualizacja: 19-01-2015,12:27
A A A
Od lutego Rosja zastosuje cła w eksporcie zbóż - poinformowały władze w Moskwie. Ma to ograniczyć wywóz ziarna i zapobiec wydrenowaniu krajowych zasobów.
 
W przedostatnim tygodniu grudnia ub.r. Rosja zastosowała już nieformalne ograniczenia w wywozie zbóż, czyli kontrole jakości ziarna i zmniejszenie załadunku w transporcie kolejowym - informuje Fammu/Fapa. 
 
Jak poinformowały oficjalne źródła rządowe, cła w eksporcie zbóż powinny pomóc w obniżeniu stawek na wewnętrznym rynku o około 15 proc. i w uzupełnieniu zapasów. Rząd w Moskwie jest gotowy skupować pszenicę w ramach interwencji po 10.100 rubli (186 dolarów) za tonę, podczas gdy pod koniec grudnia ub.r ceny rynkowe pszenicy w kraju wynosiły 11.225 rubli za tonę. 
 
Rosyjskie stowarzyszenie eksporterów produktów rolnych skierowało do rządu wniosek o odroczenie wprowadzenia ceł w eksporcie zbóż do 1 marca. Późniejsze ich wejście w życie ma pozwolić na wypełnienie zobowiązań w zawartych już kontraktach, a uczestnikom rynku na przygotowanie się do pracy w nowych warunkach.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu