Indeks cen żywności rośnie od czterech miesięcy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
09-06-2016,13:55 Aktualizacja: 09-06-2016,14:17
A A A

W maju indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 155,8 pkt. i w porównaniu z kwietniem wzrósł o 2,1 proc. (3,2 pp.). Był to już czwarty miesiąc z rzędu wzrostu cen żywności na świecie.

Eksperci podkreślają jednak, że w skali roku indeks był jeszcze o 6,8 proc. (11,4 pp.) niższy. W maju podrożał najbardziej cukier (12 proc.), a w mniejszym stopniu mięso (2 proc.), zboża (1,6 proc.) i artykuły mleczarskie (0,4 proc.). Potaniały natomiast oleje roślinne (1,8 proc.) - informuje FAMMU/FAPA.  

żywność, wędzenie, sprzedaż żywności, rolnicy, rolnictwo, MOL, nowe przepisy, prawo

Nowe przepisy ułatwiające lokalną produkcję i sprzedaż żywności

Od środy obowiązują nowe przepisy określające warunki prowadzenie działalności lokalnej i marginalnej (tzw. MOL). Chodzi o ułatwienie produkcji i sprzedaży na małą skalę żywności przez mikroprzedsiębiorców np. konsumentom, do sklepów,...

W sektorze mięsa wzrosły ceny wszystkich gatunków - przede wszystkim wieprzowiny i baraniny, a mniej wołowiny i drobiu. Wieprzowina w UE podrożała w ślad za zwyżką na rynku światowym oraz dzięki wzmożonemu popytowi eksportowemu ze strony krajów azjatyckich. W Oceanii wzrosły stawki eksportowe wołowiny i baraniny ze względu na ograniczoną podaż. Ceny drobiu już trzeci miesiąc z rzędu umiarkowanie szły w górę.

W sektorze zbóż po raz kolejny w górę poszły znacznie notowania kukurydzy, co wynika z ograniczonej podaży eksportowej do czasu zbiorów na półkuli północnej. Korzystne warunki pogodowe w regionach uprawy pszenicy, perspektywy wysokiej produkcji oraz obfita podaż ograniczały z kolei wzrost cen tego gatunku zboża.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement