Grypa ptaków wróciła po blisko dwóch latach do USA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2017,13:15 Aktualizacja: 07-03-2017,16:43
A A A

W stadzie komercyjnym liczącym 73.500 sztuk drobiu, położonym w południowej części stanu Tennessee, potwierdzono pierwsze od 2015 roku ognisko grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych.

W sześciomilowej strefie (około 10 km) dookoła ogniska znajduje się 30 innych ferm. Potwierdzony wirus to podtyp H7, który może być groźny dla ludzi.

- Firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014-2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, sankcje, przestrzeganie bioasekuracji

Ptasia grypa – będą kontrole i kary za brak bioasekuracji

W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną...
Ekspert zwraca uwagę, że w USA wykryto wirusa podtypu H7, co może doprowadzić do gwałtownych reakcji konsumentów i spadków cen mięsa na tamtejszym rynku.

Utrata statusu kraju wolnego od grypy ptaków przez Stany Zjednoczone może sprzyjać brazylijskim eksporterom oraz w dłuższym terminie doprowadzić do wzrostu stawek mięsa drobiowego i jaj w Europie.

Grypa ptaków pojawiła się ostatnio w USA między połową grudnia 2014 roku, a połową czerwca 2015 roku. Wyznaczono wtedy 223 ogniska choroby w 15 stanach, zlikwidowano około 48 milionów sztuk drobiu, a koszty choroby oszacowano na 1,6 miliarda dolarów. Kraj ten jest drugim - po Brazylii - największym, światowym eksporterem tego gatunku mięsa.

Poleć
Udostępnij