Dzięki naturalnej kontroli szkodników rolnicy mogą zaoszczędzić miliony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2020,12:30 Aktualizacja: 08-09-2020,12:35
A A A

Biologiczne metody zwalczania szkodników - przy pomocy ich naturalnych wrogów - oszczędzają rolnikom z rejonu Azji i Pacyfiku miliardy dolarów - szacują naukowcy z australijskiego University of Queensland.

Dr Kris Wyckhuys z uniwersyteckiej szkoły nauk biologicznych wyjaśnił, że kontrola biologiczna obejmuje rozważne wypuszczanie do rodzimego środowiska szkodników ich naturalnych wrogów.

ochrona kukurydzy przed szkodnikami i chorobami, metoda biologiczna, metoda chemiczna, omacnica prosowianka, Bacillus

Metoda biologiczna oraz chemiczna ochrony kukurydzy przed szkodnikami i chorobami

Oprócz agrotechnicznej i hodowlanej metody walki z chorobami i szkodnikami w uprawie  kukurydzy, istnieje także metoda biologiczna i chemiczna.    Po metodę biologiczną można sięgnąć przy ograniczaniu szkodliwości omacnicy...

- Naukowcy skrupulatnie wybierają pożyteczne owady, które są najskuteczniejsze i najmniej ryzykowne w kategorii zaburzenia równowagi ekosystemu . Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób stosowanie biologicznych metod kontroli szkodników skutecznie zwalczyło 43 owady-szkodniki w uprawach żywności, pasz i włókien w rejonie Azji i Pacyfiku w ciągu ostatniego wieku - wyjaśnił.

Zespół ocenił, że kontrola biologiczna pomogła zapanować nad szkodnikami w wielu kluczowych uprawach, w tym bananowców, chlebowców czy palm kokosowych.

- Nasza praca dowodzi, że te techniki zaoszczędziły rolnikom w Azji wydatków rzędu 14,6-19,5 miliardów dolarów (amerykańskich - PAP) rocznie. To ogromna kwota i korzyść, szczególnie w porównaniu z innymi innowacjami w sektorze rolnym - ocenił naukowiec.

Z kolei prof. Michael Furlong z University of Queensland jest zdania, że uznanie metod kontroli biologicznej może doprowadzić do bardziej zrównoważonego i lepiej prosperującego rolnictwa na całym świecie. - Kontrola biologiczna stanowi świetne rozwiązanie dla najbiedniejszych farmerów na świecie - uważa.

ochrona kukurydzy przed chorobami i szkodnikami, fuzariozy, metoda agrotechniczna, głownia guzowata, płodozmian

Ochrona kukurydzy przed chorobami i szkodnikami: metoda agrotechniczna

Szkodniki i choroby występujące na kukurydzy można ograniczać czterema metodami: agrotechniczną, hodowlaną, biologiczną i chemiczną. Ta ostatnia staje się coraz trudniejsza w związku z wycofywaniem z rynku kolejnych substancji czynnych. O czym...

Badacz przytacza przykład szkodnika Aspidiotus destructor, który zagrażał gospodarce i bezpieczeństwu żywności całych narodów.

- Ten szkodnik stanowił poważny problem dla upraw kokosów, bananów i kopry na Wyspach Fidżi w początkach XX wieku. W 1928 r. wprowadzono tam chrząszcze z Trynidadu i milimetrowej długości pasożytnicze osy. Wyniki były niemal natychmiastowe. Szkodnik przestał być problemem w ciągu dziewięciu miesięcy, a po półtora roku trudno było w ogóle go zlokalizować - podkreślił prof. Furlong.

Innowacyjne metody oparte na coraz szerszej wiedzy naukowej pomagają wyżywić świat, chronić bioróżnorodność w gospodarstwach rolnych i poprawić jakość życia rolników.

Opis badania ukazał się w "Nature Ecology and Evolution".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement