Drony zwalczają szkodniki w uprawach z zabójczą skutecznością

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2019,9:25 Aktualizacja: 09-09-2019,9:30
A A A

Aż 98 proc. szkodników na plantacjach zabiły drony w ramach eksperymentu, który przygotowali i zrealizowali Chińczycy do spółki z koncernem Bayer.

O zastosowaniu nowej technologii na polach uprawnych w regionie Kuangsi w południowych Chinach pisze "Rzeczpospolita". Powstała na zlecenie tamtejszego rządu w wyniku kooperacji chińskiego producent dronów XAG z firmą Bayer Crop Science, należącą do niemieckiego giganta chemicznego Bayer.

Ardanowski: zdjęcia z dronów pomogą oszacować straty wywołane suszą

Zdjęcia satelitarne czy z dronów mogą dostarczyć cennych dla rolnictwa informacji - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zaznaczył, już wkrótce dzięki nowym technologiom będzie można analizować stan upraw i...

W największym skrócie wyglądało to tak, że drony przelatywały nad uprawami, rozprzestrzeniając środek owadobójczy o niskiej zawartości toksyn.

"Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania twórców. Jak podaje firma XAG cytowana przez Bloomberga, drony okazały się niezwykle skuteczne i zabiły aż 98 proc. szkodników. Ich przewagą nad tradycyjnymi spryskiwaczami z pestycydami jest błyskawiczne tempo rozprzestrzeniania się w tym samym czasie na dużą skalę, jak i fakt, że mogą działać po zmroku. Jest to kluczowe w walce z owadami, które najczęściej pożywiają się w ciemnościach i potrafią przemieścić się nawet o 100 km w ciągu jednej nocy" - czytamy w dzienniku.

Drony wykorzystywane do zwalczania insektów żerujących na uprawach mogą się okazać zbawienne dla rolników na całym świecie.

Bezzałogowe statki powietrzne mają już szerokie zastosowanie w branży agrarnej. Umożliwiają m.in. kontrolowanie stanu upraw, planowanie zasiewów i właściwe dawkowanie nawozów, a mają być również używane np. przy szacowaniu strat po klęskach żywiołowych i atmosferycznych.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj