Deszcz z zasiewów chmur. To rozwiązanie dla rolnictwa?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2020,8:40 Aktualizacja: 19-02-2020,8:43
A A A

Specjalny program sztucznego wywoływania opadów zatwierdziły władze Arabii Saudyjskiej, gdzie bardzo brakuje wody. Na takie rozwiązania muszą chyba zacząć oglądać się polskie władze, by zabezpieczyć m.in. produkcję rolną.

O planach Saudyjczyków, powołując się na tamtejsze media, donosi portal gazeta.pl, zauważając, że ich kraj należy do najbardziej suchych na planecie.

susza rolnicza, pomoc suszowa, protokoły suszowe, szacowanie strat suszowych

Komisja klęskowa ma określić, kiedy wystąpiła susza

Nie ma możliwości określenia przepisami daty wystąpienia szkód powstałych w gospodarstwie w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Decydującą rolę mają komisje szacujące straty - wskazało ministerstwo rolnictwa. Resort odpowiedział...

Średnie roczne opady notowane są tam na poziomie kilkukrotnie niższym niż Polska, gdzie też przecież nie jest z tym kolorowo. Dlatego ten arabski kraj głównie opiera się na wodach gruntowych i odsalaniu wody morskiej.

"To jednak najwyraźniej nie wystarcza, Królestwo postanowiło więc sztucznie zwiększyć opady. Rząd zatwierdził oficjalny program zasiewania chmur, który przedstawił minister środowiska, wody i rolnictwa. Najpierw zostaną przeprowadzone testy w południowo-zachodniej części kraju, a jeśli zakończą się sukcesem, zostaną wprowadzone w całym państwie" - czytamy na gazeta.pl.

Samo zasiewanie chmur stosują już leżące po sąsiedzku Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale także - w różnej skali - około 50 innych państw na całym świecie, w tym: Chiny, USA, Izrael, Rosja, Francja czy Hiszpania.

walka z suszą, wsparcie dla rolnictwa, budowa studni i zbiorników wodnych, arimr

Złóż wniosek i zabezpiecz gospodarstwo przed suszą

Do 20 kwietnia rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstw. O pomoc, która realizowana jest w ramach działania "Modernizacja...

Duży program Saudyjczyków (liczą, że dzięki niemu opady wzrosną o około 20 proc.) może być jednak w pewien sposób przełomowy. I wydaje się, że poczynania w tym zakresie pilnie powinny śledzić władze w Polsce w kontekście oczywiście kolejnej spodziewanej suszy rolniczej w naszym kraju.

Wszystko wskazuje na to, że wody z tradycyjnych roztopów nie ma co się teraz i w najbliższej przyszłości spodziewać i jakoś będzie trzeba ją zastąpić. Przede wszystkim chodzi tu o wodę dla rolnictwa, czyli de facto do produkcji żywności.

Zasiewanie chmur to sztuczne wywoływanie opadów polegające na rozpylaniu w powietrzu - z reguły za pośrednictwem samolotów - specjalnych związków chemicznych (na przykład kryształów soli lub jodku srebra), które prowokują kondensację pary wodnej w chmurach w duże krople i w konsekwencji deszcz.
 

źródło: gazeta.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement