Chińskie firmy chcą inwestować w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2016,8:35 Aktualizacja: 11-04-2016,23:34
A A A

Chińska Republika Ludowa z jednej strony coraz szerzej otwiera się gospodarczo na świat, a z drugiej kontynuuje ekspansję swoich firm. Jednym z krajów, do których skierowano szczególną ofertę w zakresie współpracy jest Polska.

Projekty inwestycyjne były głównym tematem spotkania delegacji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oraz Export-Import Bank of China w Pekinie 24 marca.

chiny, import wieprzowiny, tuczniki, pogłowie macior

Wieprzowina z Europy najpopularniejsza w Chinach

Wieprzowina z Europy w ubiegłym roku była najpopularniejsza w Chinach. Eksport tego mięsa ogółem w 2015 r. wyniósł 777,5 tys. ton i w porównaniu do 2014 r. był większy o 37 proc. Unia Europejska wywiozła tam 580,1 tys. ton....
- Polska znalazła się w gronie 57 państw współtworzących Bank AIIB wnosząc udział w wysokości 831 mln dolarów. Udział w nowej międzynarodowej inicjatywie doskonale współgra z planem ministra Morawieckiego - mówił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podczas rozmowy z prezesem AIIB Jin Liqun.

Dodał, że polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane udziałem w przetargach infrastrukturalnych oraz eksporcie produktów do krajów Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej oraz krajów ASEAN.

- Nasz kraj leżący na szlaku tranzytowym między Chinami a Europą liczy także na większą ilość projektów łączących infrastrukturę logistyczną - zaznaczył szef PAIiIZ.

Dyrektor generalny ICBC Zhang Hongli wyraził zainteresowanie współtworzeniem oraz wsparciem finansowym dla pierwszego dedykowanego inwestycjom chińskim parku przemysłowego w Polsce.

Ekspertyza ICBC oraz rozległa sieć znaczących klientów przyczyni się do szybkiego rozwoju inwestycji chińskich w Polsce.

Z kolei EXIM Bank w najbliższym czasie ogłosi drugą rundę finansowania funduszu CEE Equity na poziomie 1 mln dolarów, do udziału w której zaprasza polskie organy i instytucje finansowe.

Z dotychczasowych dziewięciu projektów funduszu, sześć projektów już zostało ulokowanych w Polsce - podaje PAIiIZ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj