Cena ropy w USA lekko spada, ale w ub. tygodniu wzrosła o ponad 3 proc.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2015,10:35 Aktualizacja: 14-09-2015,21:54
A A A

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, ale w ub. tygodniu wzrosły o ponad 3 proc. - wskazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 44,47 USD, po zniżce o 16 centów.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 41 centów do 47,73 USD za baryłkę.

Inwestorzy analizują sytuację na rynkach paliw, gdzie jest nadmiar surowca. Na dodatek analitycy Goldman Sachs Group Inc. prognozują, że nadwyżka ropy na giełdach może być jeszcze większa niż to się ocenia i ceny surowca mogą spaść nawet do 20 USD za baryłkę.

Paliwa drożeją, ale i tak jest taniej niż w zeszłym roku

Tradycji staje się zadość i tankowanie na początku wakacji jest zauważalnie droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Kierowcy narzekający na wysokie ceny paliw dla poprawy nastrojów powinni sięgnąć jednak po paragony z minionego roku....


Na rynek może też wkroczyć z większą ilością ropy Iran, który tylko czeka na zniesienie sankcji Zachodu nałożonych wcześniej na ten kraj.

Na rynek docierają jednak informacje, że amerykańscy producenci ropy z łupków ograniczają liczbę czynnych odwiertów. W ub. zmniejszyli ją o 10 do 652 działających odwiertów - podaje firma Baker Hughes.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ocenia zaś, że duże zapasy ropy zmniejszą się w II połowie roku, bo produkcja surowca przez kraje spoza OPEC spada.

"Jeśli zdarzy się to, co prognozuje IEA, to możemy mieć zmniejszenie dostaw ropy spoza OPEC" - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

"Gdy jednak na rynek wejdzie irańska ropa to rynek nadal pozostanie z dużą nadwyżką surowca" - podkreśla.

W ub. tygodniu wzrost cen ropy na NYMEX w Nowym Jorku wyniósł 3,1 proc. Od początku 2015 r. zanotowano jednak ich spadek o 17 proc.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE