Brytyjczycy otwierają chiński rynek na wołowinę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
09-01-2017,14:30 Aktualizacja: 09-01-2017,15:00
A A A

Brytyjscy producenci wołowiny są krok bliżej od uruchomienia eksportu mięsa wołowego wysokiej jakości do Chin. Na Wyspach gościła delegacja chińskich urzędników, której zaprezentowano chów zwierząt i sposób zwalczania chorób bydła.

Wizyta, która obejmowała także spotkanie w Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA), była częścią ambitnego planu uruchomienia eksportu brytyjskiej wołowiny do Państwa Środka. Otwarcie tego lukratywnego rynku dałoby ogromny impuls dla tego sektora na Wyspach - informuje FAMMU/FAPA.  

wielka brytania, produkcja drobiu, drób, kurczęta

Wielka Brytania zwiększa import drobiu

Pomimo kolejnego wzrostu produkcji, Wielka Brytania była przed rokiem tylko w 73 proc. samowystarczalna w zakresie podaży mięsa drobiu. Wskaźnik ten był o 4 proc. niższy niż rok wcześniej i najniższy od 5 lat. W 2015 r. Wielka Brytania...

Eksperci podkreślają, że popyt na wołowinę w Chinach wzrasta z roku na rok za sprawą rosnącej populacji ludności i powiększania się klasy średniej. Dostęp do tego wielkiego rynku dla producentów z Wielkiej Brytanii nie będzie zbyt łatwy, biorąc pod uwagę napływ tanich produktów z krajów Ameryki Południowej, które toczą walkę o dominację z Australią.

Dostawy tego gatunku mięsa do Chin rosną dynamicznie. W 2015 r. trafiło tam 500 tys. ton wołowiny o wartości ponad 2 mld euro. Kraj ten stał się trzecim największym importerem tego towaru na świecie - zarówno w ujęciu wartościowym i wolumenu przywozu.

Dotychczas eksport do Chin zdominowany był przez Australię, Urugwaj oraz Nową Zelandię, ale w 2015 r. do gry wróciła Brazylia, która stała się liderem w eksporcie wołowiny do Państwa Środka. W 2015 r. konsumpcja tego mięsa na mieszkańca wyniosła 5,4 kg, a według znawców rynku do 2020 r. pójdzie w górę do 6,3 kg.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj