Biodiesel coraz mniej popularny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2015,10:40 Aktualizacja: 25-05-2015,11:11
A A A

Światowe zużycie olejów roślinnych i tłuszczów w bieżącym sezonie pójdzie w górę o 2,5 proc. do blisko 204 mln t. Wzrost będzie jednak słabszy niż w poprzednich latach, przede wszystkim ze względu na wyhamowanie popytu na biodiesel.

Analitycy BGŻ zwracają uwagę, że w UE, która należy do czołówki światowych producentów i konsumentów tego paliwa obowiązkowy udział biokomponentów w zużyciu nie zwiększa się.

W niektórych krajach promowane są alternatywne surowce do produkcji biodiesla, takie jak zużyte oleje. W regionach, gdzie zapotrzebowanie na biopaliwa w mniejszym stopniu opiera się na wymogach prawnych, a bardziej na relacjach cenowych (biopaliw i paliw kopalnych), spadek światowych stawek ropy naftowej i zmniejszenie konkurencyjności cenowej biodiesla przyczyniły się do obniżenia zapotrzebowania na biopaliwa, a w konsekwencji na oleje roślinne.

Dotyczy to m.in. Indonezji, Malezji i Argentyny. Niektóre kraje, aby utrzymać popyt na oleje/tłuszcze podjęły działania mające na celu wprowadzenie nowych mechanizmów wsparcia i zwiększenie poziomu zużycia biodiesla.

Na te kroki zdecydowały się m.in. Argentyna, Brazylia i Indie. Podjęcie podobnych działań rozważają m.in. Filipiny i Korea Południowa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu