Bezpieczeństwo żywnościowe pogorszyło się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2023,13:40 Aktualizacja: 28-02-2023,13:53
A A A

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej znacznie pogorszyło się w związku z niskimi światowymi zbiorami zbóż oraz agresją Rosji na Ukrainę. Zarazem bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

Jak wskazano w raporcie "Agresja Rosji na Ukrainę a krajowy i światowy rynek zbóż", w rok gospodarczy 2022/2023 świat wszedł z zapasami 736 mln ton zbóż, w tym 258 mln ton pszenicy i 296 mln ton zbóż paszowych.

eksport zboża z Ukrainy, Rafał Weber, porty czarnomorskie, korytarze solidarnościowe

Gigantyczny wzrost przewozów ukraińskich produktów rolnych przez Polskę

Znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez Polskę - przekazał resort infrastruktury. W 2022 r. wzrost...

W stosunku do średniego poziomu zapasów z trzech poprzednich lat były niższe odpowiednio o 5,7 proc., 8,1 proc. oraz 7,0 proc.

W opracowaniu przypomniano, że w roku poprzedzającym wojnę Ukraina i Rosja dostarczyły na rynek światowy około 56 mln ton pszenicy (ponad 27 proc. handlu tym zbożem) oraz ponad 38 mln ton zbóż paszowych (ponad 16 proc.).

"Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej znacznie pogorszyło się" - ocenili eksperci Izby Zbożowo-Paszowej. Dodali, że niedostateczny rozwój infrastruktury logistycznej oraz bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego oddziaływała na polski rynek krajowy, w szczególności w regionie południowo-wschodnim.

Gospodarze otrzymywali niższe ceny i mieli trudności ze sprzedażą ziarna, a wojna w Ukrainie dodatkowo spotęgowała to oddziaływanie - podano w raporcie.

Izba Zbożowo-Paszowa zwróciła uwagę, że globalnie zbiory zbóż w roku gospodarczym 2021/2022 były stosunkowo słabe, co przyczyniło się do wzrostu cen na świecie.

Zarazem rok 2021/2022 "był w Ukrainie wyjątkowo urodzajny". Zbiory zbóż paszowych w tym kraju wyniosły ponad 53 mln ton (co dawało nadwyżkę rzędu 33 mln ton), a pszenicy 33 mln ton, co umożliwiało eksport na poziomie około 19 mln ton.

Prowadzone na Morzu Czarnym działania wojenne przyczyniły się jednak do utrudnień w eksporcie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu