Żywność w Polsce będzie drożała. Ceny gazu, nawozów i wojna robią swoje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2022,13:40 Aktualizacja: 09-03-2022,13:47
A A A

Polska w ubiegłym roku wyeksportowała produkty rolno-spożywcze o wartości ponad 37 mld euro. To rekordowy wynik, o ok. 3 mld lepszy niż rok wcześniej - powiedział w Sejmie Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.

Wiceszef resortu odpowiadając na pytania posłów PiS na temat wyników handlu zagranicznego żywnością w 2021 r., zwrócił uwagę, że mimo iż import produktów spożywczych wzrósł o ok. 8,6 proc. (do 24 mld euro), to Polska uzyskała dodatnie saldo, także na rekordowym poziomie 12,7 mld euro.

pomoc żywnościowa dla Ukrainy, Heneryk Kowalczyk, Roman Leszczenko, bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Polska pomoże żywnościowo Ukrainie. Tam strzelają do rolników

Produkty rolno-spożywcze dla Ukrainy będą pochodziły od organizacji charytatywnych i ze źródeł rządowych - poinformował Henryk Kowalczyk po rozmowie telefonicznej z Romanem Leszczenko, ministrem rolnictwa Ukrainy. Szef resortu rolnictwa w...

- Polska żywność cieszy się na świecie wielkim uznaniem, popularnością, jest dobrej jakości (...). Warto też podkreślić, że jest w dużej mierze eksportowana w formie już przetworzonej - powiedział Kaczmarczyk.

Zdaniem wiceministra trudno oszacować, jakie będą w tym roku wyniki handlu żywnością, chociażby ze względu na wojnę za wschodnią granicą. Ale do tej pory, jak zaznaczył, tendencja była wzrostowa.

Polityk zaznaczył, że wraz z wojną pojawiły się problemy z przeprowadzeniem prac polowych na Ukrainie. Przypomniał, że Rosja i Ukraina to wielcy eksporterzy ziarna, w związku z tym mogą pojawić się niedobory zbóż i innych artykułów. Stąd wniosek, że będzie duże zapotrzebowanie m.in. na polskie produkty. Dodał, że na rynku ukraińskim mogą pojawić się niedobory żywności, ale Polska chce pomagać sąsiadowi.

W ocenie Kaczmarczyka inną sprawą jest wzrost kosztów produkcji - paliwa czy nawozów, ale z drugiej strony rosną też ceny zbóż i surowców rolnych. - Żywność w Polsce będzie więc drożała - podsumował.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!