Żywność coraz droższa. Ceny wzrosły najbardziej od 4 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2017,11:15 Aktualizacja: 14-02-2017,11:36
A A A

Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem '16 stawki poszły w górę o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Rosły ceny żywności, prądu i paliw, a spadły ubrań oraz sprzętu informatycznego.

GUS podał, że w styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu do grudnia o 1,8 proc. Więcej musieliśmy zapłacić za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną. Wzrosły też ceny olejów i tłuszczy, makaronów i produktów makaronowych, ryżu, a także nabiału. Więcej trzeba było też zapłacić za ryby i owoce morza, pieczywo czy cukier.

skup zboża, ceny zboża, pszenica, jęczmień, kukurydza, Izba Zbożowo-Paszowa, żyto

Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż. Czekają na lepsze ceny

Zakłady przetwórcze kupują niewiele zbóż, a jeśli już to głównie na rynkach lokalnych, a ich produkcja opiera się o wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna. Rolnicy wstrzymują się bowiem ze sprzedażą ziarna licząc na...

W porównaniu do grudnia w górę poszły też ceny napojów bezalkoholowych (najbardziej podrożały wody mineralne i źródlane). Więcej trzeba było też zapłacić za alkohole i wyroby tytoniowe (o 0,1 proc.). Spadek cen, bo o 4,3 proc. odnotowano z kolei w przypadku ubrań i obuwia.

Urząd poinformował, że w styczniu wzrosły ceny związane z mieszkaniem o 0,7 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. W górę poszły opłaty za wywóz śmieci, zaopatrzenie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podrożał też najem mieszkania.

W styczniu wzrosły też ceny nośników energii. Obowiązujące od zeszłego miesiąca nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożały także: opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

GUS poinformował ponadto, że w ubiegłym miesiącu w górę (o 0,4 proc.) poszły opłaty związane ze zdrowiem. Więcej trzeba było płacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także za urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz leki.

Adam Antoniak z Banku Pekao zwrócił uwagę, że dane GUS pokazują najwyższy od 4 lat wzrost cen konsumpcyjnych. Ekspert spodziewa się też dalszych wzrostów w kolejnych miesiącach. Jego zdaniem w trzecim kwartale inflacja może być już wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc.

Poleć
Udostępnij