Żywność będzie badana "od pola do stołu"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2020,8:10 Aktualizacja: 26-02-2020,8:15
A A A

- Chcemy, by polska żywność była synonimem najwyższej światowej jakości, na tym opieramy strategie ekspertowe. W realizacji tego celu pomoże nowe podejście do kontrolowania produktów rolno-spożywczych - zapewnia minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których zostały połączone dwie inspekcje kontrolujące dotychczas jakość żywności: część Inspekcji Handlowej oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

glifosat, glifosat w żywności, Jan Bodnar, Główny Inspektorat Sanitarny

GIS będzie szukał glifosatu w żywności. Tysiące próbek do badania

W 2020 roku przebadanych zostanie ok. 80 tys. próbek żywności. W planach są m.in. dodatkowe badania kasz, płatków i mąki, związane z doniesieniami o obecności glifosatu w produktach zbożowych - poinformował Jan Bodnar, rzecznik...

Jakość produktów będzie mogła być badana "od pola do stołu". - Nowe przepisy mają ujednolicić, usprawnić i zwiększyć efektywność kontroli jakości żywności oraz spowodować skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk w handlu - dodał szef resortu rolnictwa.

Obecnie kontrole jakości produktów w sklepach i w gastronomii prowadzi Inspekcja Handlowa, która podlega prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natomiast IJHARS podległą pod resort rolnictwa sprawdza jakość u producenta i w hurcie.

- Nowa instytucja, której przygotowania postępuję pełną para od połowy roku będzie kontrolowała producentów, przetwórców, importerów, hurtowni i sklepów detalicznych. Ta nielogiczność i niespójność jaka występowała w dotychczasowych przepisach (...) została wyeliminowana - zaznaczył minister.

Podkreślił, że istotne jest także to, aby nowa IJHARS zostanie wzmocniona kadrowo o 150 etatów, jak również o 5 specjalistycznych laboratoriów wraz z pracownikami.

IJHARS, żywność

Połączenie inspekcji kontrolujących jakość żywności staje się faktem

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywności na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - zakłada ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, którą...

Ardanowski zauważył, że każde kontrole mają jednak charakter wyrywkowy i nie da się zbadać wszystkich produktów, dlatego ważne jest by organizacje konsumenckie zgłaszały swoje uwagi i wskazywały ewentualne patologie.

Polityk zaznaczył, że rząd nie odchodzi od koncepcji utworzenia jednej instytucji czuwającej nad całością bezpieczeństwa żywności (chodzi o połączenie wszystkich inspekcji czuwających nad bezpieczeństwem żywności, np. inspekcji weterynaryjnej, sanitarnej, roślin - PAP), ale w obecnej sytuacji, gdy w Polsce jest afrykański pomór świń oraz grypa ptaków, jest to na razie możliwe.

Zdaniem Tomasza Chróstnego, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, fuzja dwóch wyspecjalizowanych inspekcji będzie dużą zmianą jakościowa dla konsumentów.

Zaznaczył, że nowe przepisy pozwalają na publikowanie informacji o producentach u których wykryto nieprawidłowości - zatem konsument będzie miał dużo lepszą informację, które produkty lepiej kupować, a których nie.

eksport produktów rolno-spożywczych, kowr, żywiec, mięso i przetwory, produkty mleczne

Eksport żywności bije kolejny rekord

31,4 mld euro w 2019 roku wart był eksport produktów rolno-spożywczych. To o 5,8 proc. więcej rok do roku. W strukturze wywozu najważniejszą pozycję zajmuje mięso i jego przetwory oraz żywiec. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował,...

Andrzej Romaniuk, prezes IJHARS poinformował, że obecnie w instytucji pracuje 660 osób - w Głównym Inspektoracie oraz w 16 oddziałach wojewódzkich.

Z dniem 1 lipca wojewódzkie placówki zostaną wzmocnione o 95 osób, czyli średnio o 6 osób na inspektorat, a w skład Głównego Inspektoratu wejdzie 5 laboratoriów z 25 etatami.

- Będą więc realizowane nowe zadania tj. nadzór nad rynkiem detalicznym, gastronomią i catering, opakowania do kontaktu z zwyno9scią , pasze dla drobnych zwierząt - wyliczał szef IJHARS.

Dodał, że obecnie IJHARS w skali roku przeprowadza ok. 70 tys. kontroli, ale większość dotyczy obrotu z zagranicą. Na rynku krajowym realizowane jest kilka tysięcy kontroli, po połączeniu liczba kontroli może wzrosnąć do 15-16 tys. rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement