Zwiększona wycinka w nadleśnictwie Białowieża

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2016,13:45 Aktualizacja: 26-03-2016,9:50
A A A

Zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża zatwierdził minister środowiska Jan Szyszko. O swojej decyzji poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.

Zatwierdzony przez Szyszko aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym, zapewnił minister Szyszko. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski zaznaczył, że Lasy Państwowe nie będą miały pożytku z wycinki, bo - jak mówił - "nie chodzi o surowiec". Dodał, że zakażone drewno pochodzące z wycinki musi być wywiezione z lasu.

Znaczne obniżenie pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej doprowadziło w ostatnich latach do zamierania i degradacji cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych, jak i też gatunków zwierząt w Puszczy, ocenił Szyszko.

Na terenie jednej trzeciej powierzchni w trzech nadleśnictwach gospodarczych w Puszczy Białowieskiej(Białowieża, Hajnówka, Browsk) nie będą prowadzone działania gospodarcze, a na pozostałych dwóch trzecich prowadzone mają być działania związane m.in. z nasadzeniami drzew.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj