ZUS pęka w szwach. Złożono 275,7 tys. wniosków o emerytury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Żebrowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2017,10:45 Aktualizacja: 30-09-2017,10:54
A A A

We wrześniu wniosek o przyznanie emerytury złożyło 275,7 tys. osób, w tym 196,7 tys., które składały go po raz pierwszy - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Zakład obsłużył we wrześniu 900,5 tys. klientów.

Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Rzecznik zaznaczył, że ZUS nie zmienił szacunków, ile osób w ostatnim kwartale tego roku może odejść na emeryturę. "Ta górna granica 331 tys. nadal jest i raczej nie przekroczymy jej. Powinniśmy być poniżej, z uwagi na fakt, że systematycznie spada liczba klientów, którzy się do nas zgłaszają" - wyjaśniał.

henryk kowalczyk, 500 plus dla emerytów, świadczenia, emerytury

500 plus dla emerytów może ruszyć w przyszłym roku

W przyszłym roku może zapaść decyzja w sprawie dodatku dla emerytów 500 plus i program mógłby wtedy ruszyć, jeśli rząd uzna, że są na to środki - powiedział w środę Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady...
Zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach września oddziały ZUS odwiedziło dużo więcej klientów w porównaniu do poprzednich miesięcy.

- W pierwszych dniach września mieliśmy prawie 20-krotnie więcej wniosków niż normalnie - mówił. Andrusiewicz podkreślił jednak, że ZUS był przygotowany na obsłużenie większej liczby interesantów. - Mieliśmy zabezpieczonych dodatkowych pracowników, którzy mogliby to wspomóc. Mieliśmy dodatkowe punkty obsługi w tych pierwszych dniach, aby poradzić sobie z dużo większym natężeniem ruchu. Byliśmy przygotowani nawet na jeszcze większy ruch, niż odnotowaliśmy - oświadczył.

Rzecznik powiedział, że z każdym dniem coraz mniej klientów odwiedza ZUS.

- Wciąż nie jest to standardowa sytuacja jak w inne miesiące w roku. Przyjmując, że wpływa do nas obecnie średnio 8 tys. wniosków, a w ubiegłym roku było to 1,4 tys., to jest różnica. Obsługa przebiega normalnie, średni czas oczekiwania w tej chwili to w granicach 7 minut - mówił.

wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emertury, świadczenia, elżbieta rafalska, ministerstwo pracy

Wielu chętnych na emeryturę. Tysiące wniosków dziennie trafiają do ZUS

Ponad 176 tys. 250 osób złożyło do 25 września swoje pierwsze wnioski o emeryturę - poinformowała w środę Elżbieta Rafalska, minister pracy. 1 października wchodzą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat...
Zwrócił uwagę, że ZUS przewiduje możliwość zwiększenia ruchu w oddziałach pod koniec października.

- Nie wykluczamy tego, z uwagi na fakt, że część osób, która będzie chciała dostać za październik i emeryturę, i pensję, poczeka do końca tego miesiąca. Takie osoby, jeżeli złożą wniosek pod koniec października, będą miały wliczony ten miesiąc do emerytury - wyjaśniał Andrusiewicz.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj