Żukbot to przyszłość rolnictwa. Robot rozpoznaje chore rośliny i chwasty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2017,9:30 Aktualizacja: 27-11-2017,9:45
A A A

Przeznaczony do precyzyjnych oprysków robot rolniczy Żukbot m.in. dzięki systemowi kamer i bardzo dużej bazie danych zdrowych i chorych liści jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny - powiedział Mateusz Dyrda, współkonstruktor ze Stowarzyszenia Robotyków SKALP.

Żukbot to pojazd autonomiczny, korzystający z lokalizacji GPS, przeznaczony do precyzyjnych oprysków. Skonstruowali go studenci Politechniki Gdańskiej z myślą o udziale w międzynarodowych zawodach robotów studenckich.

pole, zboża, siewki

Nie czekać ze zwalczaniem chwastów w zbożach ozimych

Chwasty zwalczać należy jak najszybciej, najlepiej w fazie liścieni, gdyż wtedy są najbardziej wrażliwe na substancje aktywne herbicydów. Eksperci, którzy porównywali działanie preparatów doglebowych i nalistnych, wiedzą...

Robot zajął 1. miejsce w kategorii precyzyjnego oprysku podczas Field Robot Event organizowanego na Harper Adams University w Wielkiej Brytanii. - Jest wyposażony w serię kamer, czujników odległości i laserowych - dzięki temu wie, gdzie jest, wie, gdzie patrzy i dzięki temu jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny - powiedział Dyrda.

- Podczas planowania robota postanowiliśmy, że należy wykorzystać najnowsze technologie, czyli m.in. zastosować głębokie uczenie maszynowe - dodał. Jak tłumaczył dzięki przetwarzaniu obrazu z kamer i bardzo dużej bazie danych zdrowych i chorych liści jesteśmy w stanie utworzyć model matematyczny cech chorych roślin, które następnie może wykryć program komputerowy.

- Żukbot to przyszłość rolnictwa. Przyszłe rolnictwo to coś precyzyjnego, to rolnictwo bardzo wydajne, które nie musi używać dużej ilości chemikaliów. To rolnictwo, które dzięki zaawansowanych technologiom, dzięki rozpoznawaniu obrazu jest w stanie w szybki, skuteczny i ekologiczny sposób produkować żywność - powiedział ekspert.  

Sukces Żukbota skłonił konstruktorów do założenia własnego, niezależnego Stowarzyszenia Robotyków SKALP. Zespół liczy na możliwość udoskonalenia robota i podjęcia komercyjnej produkcji. Inne ich udane konstrukcje to autonomiczny pojazd podwodny i łazik marsjański, który wziął już udział w wielu zawodach robotów studenckich.

- Największym marzeniem naszego zespołu jest zobaczyć za kilka, kilkanaście lat serię takich Żukbotów jeżdżących po polu, zajmujących się małymi roślinkami - powiedział na koniec Dyrda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu