Żubrów znacznie więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2020,11:15 Aktualizacja: 09-04-2020,11:21
A A A

117 żubrów więcej niż przed rokiem doliczyli się w Bieszczadach podczas tegorocznej inwentaryzacji leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Rok temu w stanie wolnym bytowało tam 551 osobników, obecnie jest ich 668.

- Stada bytują na terenie nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany, a pojedyncze osobniki bywają obserwowane na pogórzach w zasięgu nadleśnictw Bircza, Brzozów i Krasiczyn - wyjaśnił Edward Marszałek, rzecznik krośnieńskiej RDLP.

żubry, sołtys zabił żubra, przestępstwo

Dwóch mężczyzn z zarzutami w związku z zabiciem żubra

W Prokuraturze Rejonowej w Lęborku przesłuchano dwóch mężczyzn zatrzymanych w związku z zabiciem żubra koło Dąbrówna. Jeden z nich usłyszał zarzut zabicia zwierzęcia pozostającego pod ochroną gatunkową. Tłumaczył, że pomylił je z...

Dodał, że największe, liczące 84 osobniki stado, znajduje się w rejonie Paniszczewa w Nadleśnictwie Lutowiska, zaś w okolicach Kalnicy pod Chryszczatą w Nadleśnictwie Baligród stado liczy 65 żubrów.

Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej zwraca uwagę na "dokładność inwentaryzacji". - Monitoring stad prowadzimy przez cały rok, natomiast samo liczenie w wybranym dniu w marcu, zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników - podkreślił.

Jego zdaniem po regresie, związanym z gruźlicą w latach 2013-2014, nastąpił bardzo mocny przyrost, któremu sprzyjają łagodne zimy i dostępność żeru. Z kolei naukowcy zajmujący się tym gatunkiem wyrażają zaniepokojenie "przegęszczeniem populacji".

Kierująca projektem ochrony żubrów w Polsce prof. Wanda Olech uważa, że może to prowadzić do dramatów związanych z chorobami zakaźnymi i konfliktami społecznymi.

żubr we wnykach, rdlp w białymstoku, Nadleśnictwa Browsk, babia góra

Żubr wpadł we wnyki. Zginął w męczarniach

Martwego żubra znaleziono na terenie puszczańskiego Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku). Po tym jak zwierzę wpadło we wnyki, pękło mu serce na skutek duszenia. Na zwłoki osobnika natknął się leśniczy...

- Dla zdrowia żubrów pożądane są liczne, ale małe stada, my zaś mamy nieliczne, ale wielkie zgrupowania, co już rodzi zagrożenia związane choćby z telazjozą czy z gruźlicą. Najwyższy czas na gospodarowanie populacją - zaznaczyła.

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską prowadzone są w odrębnej linii hodowlanej. Obecnie w stanie dzikim są one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Z kolei cztery kolejne żubry, które trafiły niedawno do Puszczy Augustowskiej w woj. podlaskim, zostały wypuszczone na wolność. W sumie w puszczy żyje już 13 osobników.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu