Ziemniaki z Rumunii zalewają rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2017,13:05 Aktualizacja: 07-06-2017,13:25
A A A

Zdaniem wielu znawców rynku, w Polsce w ostatnich latach podupadła hodowla ziemniaków. Niestety, ten sektor rolniczej branży dotykają kolejne problemy.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego po licznych sygnałach od rolników (m.in. z powiatu sieradzkiego) wystąpiła do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa z prośbą o interwencję w sprawie napływu do Polski dużej ilości ziemniaków z Rumunii.

ziemniaki, zbiory ziemniaków, produkca ziemniaków, areał upraw zieminaka, plonowanie ziemniaka, bakteria clavibacter

Można dostać odszkodowanie za chore ziemniaki

W przypadku wykrycia w bulwach ziemniaka organizmu kwarantannowego i podejmowania przez producenta rolnego właściwych czynności, może on ubiegać się o pokrycie straty finansowej. Pomoc w postaci dofinansowania działań na rzecz bezpieczeństwa...

"Cena ziemniaków z Rumunii powoduje, że polscy producenci rolni są zmuszeni obniżać i tak już niskie stawki oraz mają problem ze zbytem swojego produktu" - wskazał rolniczy samorząd.

Jego przedstawiciele zaapelowali do szefa resortu, by "mając na względzie dobro producentów rodzimych i ochronę polskiego produktu" przyczynił się do podjęcia czynności przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa zbadania jakości i legalności przywożonych z Rumunii bulw.

Jak wskazują eksperci, z każdym rokiem ubywa krajowych producentów ziemniaków. Zjawisko dotyczy rolników, którzy uprawiali je przede wszystkim na własne potrzeby. Problemy związane z hodowlą ziemniaków dostrzeżono już jednak "na górze".

W czerwcu w jednym z gospodarstw prowadzonych przez spółkę w powiecie sieradzkim w województwie łódzkim ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa.

- Temat jest bardzo ważny. Dotyczy perspektyw produkcji i rozwoju hodowli ziemniaka. Jest to typowa polska specjalność. Niestety, przez wiele ostatnich lat hodowla podupadła. Nie wszystko idzie tak, jak powinno. Będzie można zobaczyć plantację, będzie można zobaczyć perspektywy - zapowiedział poseł Piotr Polak (PiS).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu