Zapowiada się rewolucja w funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2016,14:15 Aktualizacja: 14-02-2016,14:40
A A A

Szef MSP Dawid Jackiewicz chce, aby spółki Skarbu Państwa aktywnie włączały się w programy skierowane do startupów. Jego zdaniem w dziedzinie innowacji należy wykorzystać potencjał państwowych firm oraz kompetencje przedsiębiorców i naukowców.

Minister skarbu podkreślił w rozmowie z PAP, że celem polityki gospodarczej rządu jest "wzmocnienie siły naszej gospodarki". 

- Mamy na to gotowy przepis: wykorzystanie potencjału państwowych firm, a także kompetencji przedsiębiorców i naukowców w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań czy nowatorskiego podejścia do problemów gospodarczych - zaznaczył.

rząd, PiS, gospodarka, inwestycje, Mateusz Morawiecki, pieniądze

Rząd chce promować polski eksport i przedsiębiorczość

Projekt uchwały ws. przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", czyli tzw. planu Morawieckiego znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu - wynika z informacji na stronie internetowej kancelarii premiera. Według wcześniejszych...
- Chcemy stworzyć optymalne warunki dla wzmacniania polskich przedsiębiorców i wykorzystania polskiej myśli technologicznej, a także wspierać niekomercyjną działalność kół naukowych przy wyższych uczelniach - zapowiedział szef MSP.

Jackiewicz zwrócił uwagę na powołaną w pierwszych tygodniach urzędowania premier Beaty Szydło Radę ds. Innowacyjności, której jest członkiem.

- W tej filozofii spółkom Skarbu Państwa należy się znaczące miejsce. Nasi poprzednicy podkreślali ich wagę w dziedzinie unowocześniania polskiej gospodarki, ale nigdy nie opracowali jednej spójnej strategii innowacyjności. To już się zmienia. Rada ds. Innowacyjności będzie koordynować wszystkie instrumenty polityki proinnowacyjnej - mówił.

Zapewnił, że będzie bardzo angażował się w nową, krajową politykę innowacyjną. - Po pierwsze poprzez zachęcanie nadzorowanych podmiotów do aktywnego włączenia się w programy skierowane do startupów typu StartInPoland - wyjaśnił.

Innowacje - jak podkreślił - wbrew obiegowej opinii rodzą się najczęściej w małych firmach.

mateusz morawiecki, ministerstwo rozwoju, Produkt Krajowy Brutto

Minister Morawiecki chce, aby PKB rósł powyżej 4 procent

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju chciałby - jak powiedział w sobotę dziennikarzom - żeby Produkt Krajowy Brutto rósł powyżej 4 proc.    - Chcielibyśmy, aby PKB w Polsce sięgał powyżej 4 proc. Wierzymy, że poprzez...
Jego zdaniem dzięki zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa startupy będą mogły rozwijać swoje pomysły w oparciu o nowe technologie czy modele biznesowe, a duże firmy korzystać z pomysłów nieobciążonych "korporacyjnym balastem".

Po drugie - jak mówił PAP minister skarbu - chce "eliminować przeszkody, które uniemożliwiają lub znacząco ograniczają rozwój działalności innowacyjnej spółek".

- Niektóre bariery mają swoje źródło w wadliwym ustawodawstwie. To ulegnie zmianie, m.in. dzięki ustawie o wspieraniu innowacyjności. Wiele ograniczeń ma także podłoże wewnętrzne, organizacyjne i związane z mentalnością. Wymagam, by w nadzorowanych podmiotach walczono z takim podejściem - podkreślił.

- Moim trzecim celem jest efektywniejsze wykorzystanie wszystkich dostępnych na rynku instrumentów wspierania polskiej innowacyjności - przede wszystkim Agencji Rozwoju Przemysłu oraz jej funduszu ARP Venture - dodał szef MSP.

W ciągu najbliższych kilku lat największe państwowe spółki energetyczne, chemiczne czy miedziowe zamierzają wydać w sumie kilka miliardów zł na badania i projekty innowacyjne.

Grupa Azoty, inwestycje, nawozy, nawożenie, Tarnów, Puławy, Paweł Jarczewski

68 projektów inwestycyjnych za 7 mld zł w Grupie Azoty

Grupa Azoty, największa w Polsce firma chemiczna, przeznaczyła na inwestycje do 2020 r. 7 mld zł. Wyselekcjonowała 68 projektów, stawia na konkurencyjność, nowoczesność i pionierskie rozwiązania. – Jesteśmy jednym z najważniejszych...
Ambitne plany w tej dziedzinie ma m.in. Grupa Azoty. Ta największa w Polsce firma chemiczna już przeznaczyła na inwestycje do 2020 r. 7 mld zł. Stawia na nowe i pionierskie rozwiązania. Ponad 30 proc. wspomnianej kwoty ma trafić na projekty korporacyjne, budujące wartość więcej niż jednego segmentu biznesowego.

Uruchomienie unikalnego laboratorium, w którym, będzie można bardziej precyzyjnie obliczyć ilość zużytego surowca, co w konsekwencji przełoży się korzystnie na rachunki odbiorców, zapowiada Gaz-System. Inwestycja już pochłonęła 40 mln zł. Spółka wybudowała za to m.in. pierwsze w Polsce i unikalne w Europie innowacyjne laboratorium na terenie tłoczni gazu w Hołowczycach na Podlasiu.

Kilkadziesiąt mln zł na innowacyjne projekty chcą przeznaczyć również władze spółki Enea. Do 2020 roku zamierzają zainwestować w przedsięwzięcia o statusie startupów. Chcą w ten sposób poszukać nowych produktów i usług zwiększających zaangażowanie klientów w świadome wykorzystanie energii elektrycznej.

Na innowacje postawił też Tauron. Ważnym elementem nowej strategii spółki, której horyzont sięga 2023 r., mają być badania i rozwój. Dokument, który ma powstać do połowy 2016 r., ma służyć m.in. podniesieniu wartości grupy w kontekście sytuacji na światowym rynku surowców czy polityki klimatycznej.

O innowacjach nie zapomina również Energa, która tylko w minionych trzech latach przeznaczała na nie średnio od 170 do 180 mln zł. Szacuje, że w tym roku ta kwota może być podobna. Celem inwestycji jest zdobycie przewagi konkurencyjnej i wzrost sprawności wytwarzania energii.

węgiel, energia, ceny, wydobycie węgla, recesja, ARP, górnictwo

Węgiel coraz tańszy. Rynek nadal w głębokiej recesji

Początek 2016 roku przyniósł dalsze spadki cen węgla we wszystkich międzynarodowych terminalach węglowych; światowy rynek tego surowca wciąż jest w stanie głębokiej recesji – wynika z opracowania katowickiego oddziału Agencji Rozwoju...
Postrzeganie innowacji jako sposobu podnoszenie konkurencyjności spółki nie jest także obce Grupie Lotos. Firma inwestuje w instalacje pogłębionego przerobu ropy naftowej, aby uzyskiwać jak najwięcej paliwa z baryłki ropy oraz w technologie zmniejszające energochłonność produkcji.

Od lat w badania i rozwój inwestuje miedziowa spółka Skarbu Państwa KGHM. W latach 2007-2014 przeznaczyła na to ok. 7 mld zł, a w samym 2014 r. 7,2 proc. przychodów.

W strategii na lata 2015-2020 zarząd KGHM podkreślił, że w perspektywie kilkunastu lat może powstać w miedziowej spółce pierwsza na świecie "inteligentna kopalnia", w której maszyny bez obecności człowieka będą wykonywać prace na najtrudniejszych odcinkach eksploatacji.

Od 2012 r. KGHM uczestniczy również we wspólnym przedsięwzięciu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest wspieranie badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych. Budżet tego programu to 200 mln zł, a jego realizacja potrwa 10 lat.

Innowacyjne wysiłki KGHM zostały zauważone przez Ministerstwo Skarbu Państwa we wrześniu ub.r. Resort nagrodził wówczas spółkę, podkreślając jej szczególne osiągnięcia w "poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych oraz wdrażaniu kultury innowacji".

Poleć
Udostępnij