Za tymi liczbami kryją się dramaty. Są najnowsze dane o wypadkach na roli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2022,9:20 Aktualizacja: 01-08-2022,14:57
A A A

W pierwszym półroczu br. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaciła odszkodowania z tytułu 22 wypadków śmiertelnych. U 4 osób potwierdziła niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek zdarzeń na roli.

KRUS wydał komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w I półroczu 2022 roku. W tym okresie do placówek terenowych i oddziałów regionalnych zgłoszono 5 862 zdarzenia wypadkowe - o 155 (2,6 proc.) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego.

koszenie łąki, Knapy, powiat tarnobrzeski, śmigłowiec LPR

Podczas koszenia łąki ciągnik najechał na 59-latka

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał do szpitala 59-latka, który znalazł się pod kołami ciągnika rolniczego pracującego przy wykaszaniu łąki. Do wypadku doszło w Knapach (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie). Jak podaje...

"Zakończono postępowanie w sprawie realizacji 6 251 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź śmierci spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (bez względu na skutki zdrowotne wypadku), uznano 5 653 zdarzenia" - informuje Kasa.

Wśród podjętych decyzji było:

  • 4 713 przyznających jednorazowe odszkodowanie (72,5 proc. wszystkich), w tym 70 na podstawie odwołań
  • 1 642 odmawiające jednorazowego odszkodowania (25,2 proc. decyzji)
  • 149 umorzeń z powodu rezygnacji z roszczeń (2,3 proc. decyzji)

"Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 22 wypadków śmiertelnych, a u 4 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadków przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 515 (9,9 proc.). Liczba wypadków śmiertelnych wzrosła o 2 (10 proc.)" - wylicza KRUS.

ciągnik przejechał rolnika, gmina Kańczuga, powiat przeworski, KPP Przeworsk

Ciągnik wciągnął gospodarza pod koło podczas naprawy

Podczas naprawy ciągnika rolniczego gospodarz uruchomił silnik, a pozostająca na biegu maszyna najechała go, zatrzymując się dopiero na sąsiedniej posesji. 71-latek trafił do szpitala. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w gminie Kańczuga (woj....

Jeśli chodzi o przyczyny wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu, najwięcej odnotowano w grupach:

  • upadek osób - 2 259 poszkodowanych (47,9 proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym)
  • pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń - 601 poszkodowanych (12,8 proc. wypadków)
  • uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta - 566 poszkodowanych (12 proc. wypadków)
  • inne zdarzenia - 455 poszkodowanych (9,7 proc. wypadków)

"W okresie sprawozdawczym zarejestrowano 136 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej - o 6 (4,2 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydano 33 decyzje odmowne i 117 przyznających jednorazowe odszkodowanie. W porównaniu do I półrocza ub.r. odnotowano zmniejszenie liczby decyzji odmownych o 26 (44,1 proc.) oraz taką samą liczbę decyzji przyznających ww. odszkodowanie. Wśród 117 chorób zawodowych powodujących uszczerbek na zdrowiu i wypłatę jednorazowych odszkodowań dominowały choroby zakaźne - 105 przypadków" - podsumowuje rolniczy ubezpieczyciel.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj