Wzięli na celownik jelenie. Kłusownicy za kratkami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2022,9:20 Aktualizacja: 24-03-2022,9:20
A A A

Trzech mężczyzn podejrzanych o skłusowanie 7 sztuk zwierzyny leśnej - 5 jeleni, koziołka sarny oraz cielaka jelenia - zatrzymali policjanci. Jeden z nich usłyszał ponadto zarzut za bezprawne posiadanie broni palnej.

Myśliwi w ubiegłym tygodniu znaleźli w lesie na terenie gminy Żyrzyn (pow. puławski, woj. lubelskie) kilka zastrzelonych jeleni. Powiadomili o tym policjantów, którzy zabezpieczyli ślady i wszczęli śledztwo.

kłusownictwo, Aleksandra Borowska, Bug, gmina Michów, powat lubartowski

Sceny jak z filmu. Kłusownik uciekał skradzioną łodzią

Kolejni kłusownicy w rękach policji. Jeden z nich wpadł mimo próby ucieczki skradzioną łodzią. Inni podczas "polowania" używali gołębi jako żywej przynęty. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim (woj. mazowieckie)...

- Następnego dnia funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, zajmujący się także przestępstwami przeciwko środowisku, udali się na miejsce zdarzenia. Wykonując w lesie czynności służbowe, między innymi porównując ślady oraz robiąc szersze rozpoznanie, zauważyli przejeżdżający drogą pod lasem samochód, a w nim dwóch mężczyzn. Okazało się, że ciągną za samochodem, przywiązaną pasem, martwą zwierzynę - relacjonuje podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

Kierujący samochodem 33-latek z gminy Zwoleń oraz 49-latek z gminy Pionki zostali zatrzymani. Śledczy udali się też do gminy Pionki, gdzie zatrzymali 66-letniego mężczyznę, którego również podejrzewali o udział w skłusowaniu jeleni. A w miejscach zamieszkania 33- i 49-latka odbyły się przeszukania.

Okazało się wówczas, że ten drugi posiadał w domu broń palną - sztucer bez wymaganego zezwolenia oraz amunicję do niego. Najprawdopodobniej przy pomocy tej broni, dwa dni wcześniej, 49-latek skłusował jeszcze jedno zwierzę - kozła sarny, tym razem na terenie gminy Pionki.

- Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 53 Ustawy Prawo łowieckie, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. 33-latek będzie odpowiadał za to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w posiadanie cielaka jelenia o wartości 5800 złotych, natomiast dwóch pozostałych mężczyzn za to, że używając broni palnej, nie będąc uprawnionym do polowania, weszli w posiadanie zwierzyny w okresie ochronnym w postaci 5 sztuk jeleni oraz jednego koziołka sarny o łącznej wartości 45 tysięcy złotych. Dodatkowo, 49-latek będzie odpowiadał za skłusowanie kozła sarny na terenie gminy Pionki oraz posiadanie broni palnej i amunicji bez wymaganego prawem zezwolenia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8 - przekazuje podkom. Rejn-Kozak.

Policjanci wystąpili do prokuratora z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu dla zatrzymanych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu